Aktualizované: Fico, Danko a Bugár sa dohodli na nových pravidlách a podpísali Dodatok ku koaličnej zmluve

Andrej Danko, Béla Bugár, Andrej Danko
Zľava: Predseda SNS Andrej Danko, šéf Smeru-SD Robert Fico a líder Mosta-Híd Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 11. septembra, 14:55

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Predsedovia koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár v pondelok podpísali Dodatok ku Koaličnej zmluve. „Dohodli sme sa na nových pravidlách, napríklad na tom, že sa budeme stretávať vždy v pondelok pred zasadaním parlamentu a vlády,“ vyhlásil po podpise Fico.

Vedúci predstavitelia vládnej koalície sa tiež dohodli na tom, že sa nebudú vzájomne prekvapovať návrhmi zákonov a pred ich predložením na rokovanie vlády alebo parlamentu ich predstavia koaličným partnerom. Tiež dohodli intenzívnejšiu komunikáciu krajských aj okresných organizácií svojich politických strán.

Nové programové priority

Lídri si chcú tiež podľa Fica ešte túto jeseň „nastaviť“ nové priority Programového vyhlásenia vlády, podpísaný dodatok sa programovými otázkami nezaoberá.

„Prešla určitá perióda, v rámci ktorej sme museli nastaviť nové pravidlá komunikácie,“ uviedol predseda vlády s tým, že dodatok k zmluve je formálnym krokom, po ktorom budú nasledovať ďalšie významné rozhodnutia.

Zároveň zopakoval, že v súčasnosti voči aktuálnej vládnej koalícii neexistuje alternatíva, iba „spolok amatérov, ktorý ťahá Slovensko do izolácie“.

Dodatok vypracovala trojčlenná komisia

Podľa predsedu SNS Danka sú základom dobrých vzťahov dobré zmluvy. V každej koalícii podľa neho existuje rivalita a programové trenice. Vďaka efektívnejšej kominikácii sa však podľa neho darí veci v správny čas vyjasniť. Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára dodatok spresňuje a špecifikuje spoluprácu koalície, čo je základom rýchlejšieho a efektívnejšieho plnenia programu.

So žiadosťou o uzatvorenie novej Koaličnej zmluvy prišla SNS po tom, čo 7. augusta súčasnú Koaličnú zmluvu vypovedala. Partneri však s prípravou novej zmluvy nesúhlasili, preto sa lídri koalície zhodli na vypracovaní dodatku k súčasnej zmluve. Na vypracovaní dodatku pracovala trojčlenná komisia. Boli v nej za Smer-SD vedúci Úradu vlády SR Igor Federič, za Most-Híd Ábel Ravasz a za SNS predseda poslaneckého klubu Tibor Bernaťák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszAndrej DankoBéla BugárIgor FederičRobert FicoTibor Bernaťák
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana