Fico do basy, kričal dav na proteste v Košiciach a generácia novembra ’89 odovzdala štafetu mladším

PROTEST: Za slušné Slovensko v Košiciach
Účastníci počas protestného zhromaždenia organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko, ktoré je reakciou na provokačné výroky expremiéra Roberta Fica a anonymné trestné oznámenie na organizátorov, pre ktoré ich vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) z korupcie a ktorým si chcú tiež uctiť výročie študentskej manifestácie zo 17. novembra 1989. Košice, 16. november 2018. Foto: SITA/Ivan Fleischer.

KOŠICE 16. novembra (WebNoviny.sk) – Okolo tisíc ľudí sa v piatok zišlo na košickej Hlavnej ulici pri Dolnej bráne a vyjadrilo nesúhlas so súčasným politickým dianím na Slovensku.

V úvode si minútou ticha uctili pamiatku novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zhromaždenie, ktoré trvalo vyše hodiny, prebiehalo v pokojnej atmosfére.

Niektorí sa „vrátili v čase“

Na košickom pódiu dostali priestor viacerí košickí protagonisti revolučného Novembra ’89, členovia Občianskeho fóra a Verejnosti proti násiliu. Na jednej strane vo svojich prejavoch viacerí našli paralely medzi súčasnou politickou situáciou a Novembrom ’89 a na strane druhej poukázali na to, že práve vďaka protestom Za slušné Slovensko už Robert Fico nie je premiér a Robert Kaliňák ministrom vnútra.

Napríklad Daniel Pastirčák, zakladajúci člen Občianskeho fóra, spomína, ako ho pred 40 rokmi vypočúvala ŠtB, pre výstavu obrazov, ktorá bola označená za protištátnu. Uviedol, že keď poslanec Fico obvinil organizátorov zhromaždení, že za Sorosove peniaze organizovali štátny prevrat, mal pocit, že sa vrátil v čase.

Povstala mladá generácia bojovníkov za slobodu

„Pán Fico, ak by to bolo vo vašej moci, dali by ste organizátorov naozaj zavrieť?“ pýtal sa básnik a spisovateľ. Dav vykrikoval – Fico do basy. Potom ľudia štrngali kľúčmi. Ďalší z rečníkov okrem iného uviedol, že slobodu vybojovali v Novembri ’89 a je rád, že povstala nová, mladá generácia bojovníkov za slobodu, demokraciu.

Na záver vystúpili na pódium viacerí priami členovia Občianskeho fóra a Verejnosti proti násiliu – účastníci Novembra ’89 a Kristína Neuwirthová prečítala ich spoločné vyhlásenie. Potom Peter Neuwirth odovzdal symbolickú štafetu boja za slobodu a demokraciu nastupujúcej mladšej generácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoRobert Kaliňák