Fico: Európa môže v budúcnosti čeliť útokom ako v Paríži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a francúzsky veľvyslanec Didier Lopinot počas uctenia si obetí teroristických útokov pred Veľvyslanectvom Francúzskej republiky v SR. Bratislava, 16. november 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 16. novembra (WebNoviny.sk) – Európa môže podľa premiéra Roberta Fica čeliť nasledujúce mesiace a roky podobných teroristickým útokom, aké sa v piatok 13. novembra stali vo Francúzsku. Vyhlásil to po tom, ako si s francúzskym veľvyslancom Didierom Lopinotom uctil obete piatkových útokov minútou ticha pred francúzskou ambasádou v Bratislave. „Situácia v Sýrii a ďalších krajinách nenaznačuje, že by teroristické útoky nemali pokračovať. Preto ostražitosť a využívanie všetkých legálnych možností, boj proti terorizmu – toto všetko sú veci, na ktoré bude moja vláda klásť absolútny dôraz,“ zopakoval svoje stanovisko.

Premiér v nedeľu v televízii TA3 vyhlásil, že bezpečnostné zložky v súčasnosti monitorujú „každého jedného moslima, čo sa nachádza na území SR“, pričom, ako dodal, vo väčšine prípadov ide o legálnych obyvateľov. „Pravda je taká, že s výnimkou nórskeho prípadu, keď Andreas Breivik vystrieľal obrovské množstvo ľudí, prakticky vždy, pokiaľ ide o teroristické útoky, ide o predstaviteľov islamu. Ak teda máme na území Slovenska ľudí, ktorí sa tu legálne pohybujú, je našou povinnosťou zistiť, či majú, alebo nemajú nejaké prepojenia na ľudí, ktorí sú závadovými osobami,“ zdôraznil premiér.

„Jednoducho, ak máme sem privezených z Rakúska niekoľko sto ľudí, ktorých tu držíme nejaký čas, aby sme pomohli Rakúsku s azylovým procesom, je predsa našou povinnosťou týchto ľudí monitorovať,“ uviedol s tým, že je to úplne normálny bezpečnostný krok. „Preto je mi ľúto, že takto osobne to niekto zobral, ale bezpečnosť SR je na prvom mieste. Postupuje sa v súlade so zákonom. Všade tam, kde to zákon umožňuje, sa pristupuje k monitorovaniu, či osoba nemá nejaké kontakty so závadovými skupinami,“ povedal Fico. Islamská nadácia na Slovensku Ficov výrok, že monitoruje každého jedného moslima, označila vo svojom stanovisku za šokujúci.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Fico takisto uviedol, že podľa nemeckých informácií boli príslušníci tzv. Islamského štátu verbovať ľudí v utečeneckých táboroch. „Ak nebudeme monitorovať naše tábory napríklad na východnom Slovensku či v Gabčíkove, tak by sa nám tiež mohlo stať, že tam niekto príde verbovať. My nevieme, kto má aké prepojenia, preto je potrebou tohto štátu získavať informácie,“ uviedol s tým, že práve presné a správne informácie sú základom boja proti terorizmu.

Pri piatkových teroristických útokoch v Paríži zahynulo podľa najnovších informácií 132 ľudí, približne ďalších 350 je zranených. Medzi obeťami je najmenej 20 cudzincov z 13 štátov. Slováci medzi obeťami ani zranenými podľa slovenského ministerstva zahraničných vecí nie sú. Štáty Európskej únie v súvislosti s teroristickými útokmi sprísňujú bezpečnostné opatrenia. Na Slovensku napríklad posilnili policajné hliadky pri atómových elektrárňach, ale aj pri záchytných táboroch či vodnom diele v Gabčíkove. Slovensko takisto zvýšilo monitorovanie hraníc, predovšetkým schengenskej slovensko-ukrajinskej hranice.

Opäť sa má zísť Bezpečnostná rada

Predseda vlády chce opätovne zvolať Bezpečnostnú radu SR (BR SR), aby diskutovali o tom, či Slovensko potrebuje novú antiteroristickú legislatívu. Fico Bezpečnostnú radu SR zvolal v sobotu v nadväznosti na teroristické útoky v Paríži, rokovanie rady však neukončil, ale len prerušil, aby bola rada kedykoľvek schopná pokračovať v rokovaní.

„Pokiaľ dôjde k záveru, že súčasná právna úprava vyžaduje nejaké doplnenia, pretože my nemáme špeciálne antiteroristické zákony, došlo by k odporúčaniu smerom k ministerstvu spravodlivosti, aby čo najrýchlejšie takýto balík pripravilo, najmä pozerajúc sa na skúsenosti v krajinách ako je Francúzsko, Veľká Británia alebo Nemecko,“ vyhlásil Fico po tom, ako si s francúzskym veľvyslancom Didierom Lopinotom uctili pred francúzskou ambasádou v Bratislave minútou ticha obete útokov. „Nechcem však hovoriť dopredu, chcem si vypočuť ľudí z tajnej služby, obranného spravodajstva, generálnej prokuratúry a ďalších,“ vysvetlil premiér pre médiá.

Zatiaľ stratégiu nemení

Fico zatiaľ bezpečnostnú stratégiu neplánuje meniť. „Bezpečnostná stratégia je jasne nastavená – sme členský štát NATO,“ povedal Fico s tým, že to, čo sa udialo v Paríži, nie je vojnový, ale teroristický akt, na ktorý je potrebné odpovedať veľmi jasnými legislatívnymi krokmi. „Dá sa očakávať, že Bezpečnostná rada SR zasadne v priebehu niekoľkých hodín, možno zajtra, možno dnes. Ja dám pripraviť prvé informácie o stave našej legislatívy, pokiaľ ide o boj proti terorizmu, a ak to bude nevyhnutné, tak BR SR prijme odporúčanie smerom k ministerstvu spravodlivosti,“ skonštatoval

Pokiaľ ide o to, či by sa Slovensko zúčastnilo na vojenskej akcii, Fico pripomenul, že Slovensko nemá armádu, ktorá má útočné zbrane. „Na akékoľvek použitie vojenských síl v zahraničí považujeme za potrebné získať mandát Bezpečnostnej rady OSN,“ zdôraznil premiér. Francúzsko ako odpoveď na teroristické útoky z piatku 13. novembra už začalo s náletmi na tzv. Islamský štát. Premiér si vie predstaviť, že ak by bol mandát na mierovú misiu, Slovensko by mohlo v tom prípade poskytnúť napríklad ženistov.

Pri piatkových teroristických útokoch v Paríži zahynulo podľa najnovších informácií 132 ľudí, približne ďalších 350 je zranených. Medzi obeťami je najmenej 20 cudzincov z 13 štátov. Slováci medzi obeťami ani zranenými podľa slovenského ministerstva zahraničných vecí nie sú. Štáty Európskej únie v súvislosti s teroristickými útokmi sprísňujú bezpečnostné opatrenia. Na Slovensku napríklad posilnili policajné hliadky pri atómových elektrárňach, ale aj pri záchytných táboroch či vodnom diele v Gabčíkove. Slovensko takisto zvýšilo monitorovanie hraníc, predovšetkým schengenskej slovensko-ukrajinskej hranice.

SIS podnikla bezpečnostné opatrenia

Slovenská informačná služba (SIS) po sérii teroristických útokov v Paríži prijala adekvátne bezpečnostné opatrenia. Ako agentúru SITA informoval hovorca SIS Branislav Zvara, zároveň v súčasnosti intenzívne spolupracujú na výmene informácií so zahraničnými partnerskými službami. Bezpečnostné zložky Slovenskej republiky vrátane spravodajských zložiek boli uvedené do stavu pohotovosti až do odvolania.

„O našom hodnotení výrazne zvýšeného bezpečnostného rizika v súvislosti s nefunkčným systémom kontroly na vstupe do schengenského priestoru, ako aj výstupe z neho, sme pred časom verejne informovali. Pokiaľ nebude schengenský systém pohybu osôb plne sfunkčnený, toto bezpečnostné riziko sa bude naďalej zvyšovať. O prijímaní ďalších opatrení potrebných na elimináciu vzniknutých bezpečnostných rizík budeme verejnosť informovať,“ uviedol Zvara. Ďalšie podrobnosti operatívnej práce SIS podľa Zvaru nemôže zverejňovať, lebo by tým porušila zákonom uloženú ochranu utajovaných skutočností a v neposlednom rade by mohla zmariť účinnosť prijímaných opatrení, čo by mohlo viesť k ohrozeniu bezpečnosti občanov Slovenskej republiky.

Piatkové teroristické útoky v Paríži si vyžiadali najmenej 128 obetí na životoch a minimálne 300 zranených, pričom stav 80 z nich je veľmi vážny. K útokom sa prihlásila extrémistická skupina islamský štát (IS). Útoky sa odohrali v blízkosti futbalového štadióna Stade de France na severe Paríža, kde sa práve hral zápas medzi Francúzskom a Nemeckom, na ktorom bol prítomný aj Francois Hollande. Terče ďalších útokov sa nachádzali vo východnej časti metropoly, neďaleko Námestia republiky: boli medzi nimi vyhľadávané kaviarne a reštaurácie, ako aj klub Bataclan, kde bol v osudný večer vypredaný koncert americkej skupiny Eagles of Death Metal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe François HollandeRobert Fico
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba