Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojaci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AP
5. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Fico hrá podľa SNS divadlo a vie, kedy prídu vojaci NATO

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Slovenská národná stranu (SNS) považuje vyjadrenia premiéra Roberta Fica, ktorý povedal, že si nevie predstaviť na našom území prítomnosť cudzích vojsk na základniach, za divadlo a vlastné PR.

„Je však zarážajúce, že po návšteve amerického prezidenta Baracka Obamu v susednom Poľsku vydá slovenský premiér takéto šokujúce vyhlásenie, keďže už sám vie dátum príchodu vojakov NATO na Slovensko,“ uviedol predseda SNS Andrej Danko vo svojom stanovisku.

Šéf národniarov tak reagoval na vyhlásenie premiéra Fica v súvislosti s ohlásenými plánmi amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý požiadal v utorok Kongres o miliardu dolárov na podporu vojenských aktivít a zvýšenie vojenskej prítomnosti americkej armády v Európe. Národniari Fica zároveň vyzývajú, aby predstúpil pred verejnosť a informoval o termíne príchodu vojakov NATO, ktorý je už podľa nich známy.

SNS s úžasom sleduje aj výroky premiéra Fica, v ktorých prirovnáva prítomnosť vojsk NATO v európskych krajinách susediacich s Ukrajinou a Ruskom k sovietskej invázii z roku 1968. „Je na pováženie, že to povie premiér krajiny, ktorá je členom NATO a pri vstupe do NATO sa zaviazala spolupracovať pri medzinárodných konfliktoch,“ uviedol Danko.

Pre SNS je neprijateľné, aby na území Slovenska dlhodobo zotrvávali akékoľvek cudzie vojská, s výnimkou krátkodobých vojenských cvičení. Národniari sa obávajú, že Slovensko stratilo svoju obranyschopnosť a je odkázané na pomoc iných, čo sa našej krajine podľa SNS vypomstilo už aj v minulosti.

Fico hovoril sám za seba

Premiér Fico v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že si nevie predstaviť, že by na našom území boli cudzí vojaci na základniach. „Neviem si predstaviť, že by tu boli protiraketové stanice, ktoré by opatrovali zahraniční vojaci,“ povedal. Dodal, že to hovorí sám za seba, pretože Slovensko nebolo o nič také požiadané.

Podľa Fica bude dôležité poznať detaily Obamovho plánu. Otázka vstupu akýchkoľvek vojakov na územie Slovenska je podľa Fica dvojstrannou záležitosťou medzi Slovenskom a krajinou, ktorá navrhuje takéto riešenie. „Slovensko už má svoje historické skúsenosti s účasťou cudzích vojakov, spomeňme si na inváziu v roku 1968, preto je táto téma pre nás mimoriadne citlivá,“ uviedol premiér.

Povedal, že ako členský štát NATO si chceme plniť záväzky, ktoré z členstva vyplývajú, hoci je to ťažké, najmä pokiaľ ide o financovanie. „Ale vieme spolupracovať napríklad v rámci tréningu a prípravy,“ dodal s tým, že výcvikové stredisko Lešť často využívajú aj vojaci z iných armád.

Obama chce viac amerických vojakov v Európe

Americký prezident Barack Obama požiadal v utorok Kongres, aby schválil miliardu dolárov na podporu vojenských aktivít a zvýšenie vojenskej prítomnosti americkej armády v Európe. Líder USA túto iniciatívu oznámil počas návštevy Poľska, kde sa stretol s lídrami strednej a východnej Európy. Biely dom už oznámil, že navrhované financie sa použijú na organizovanie vojenských cvičení, na výcvikové misie a na zvýšenie prítomnosti leteckých i pozemných síl na európskom kontinente.

V rámci tejto iniciatívy Washington chce tiež zvýšiť americkú námornú prítomnosť v misiách NATO v Čiernom a Baltickom mori. Plánuje aj spoluprácu pri posilňovaní vojenských kapacít nečlenských krajín, ktoré susedia s Ruskom vrátane Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska. „Udalosti na Ukrajine si vyžadujú viac ostražitosti a jasné záväzky,“ povedal v tejto súvislosti americký minister zahraničia John Kerry.

Odporúčané články

Ukrajina môže splatiť svoj dlh Gazpromu o deň neskôr Merkelová s ďalšími sankciami voči Rusku váhať nebude

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...