Fico je predsa len zodpovednejší ako Mečiar

Robert Fico
Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Koniec septembra 1998. Po zistení, že nemôže zostaviť vládu, Vladimír Mečiar sa v historickom vystúpení v Slovenskej televízii s divákmi rozlúčil piesňou: S Pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, neublížil som žiadnemu z vás.

Koniec septembra 2019. Robert Fico po zistení, že stranu vedie asi ku krachu v parlamentných voľbách, rozhodol, že nebude v čele kandidátky. Predišiel tým pravdepodobne podobnému televíznemu vystúpeniu, keby možno zaspieval:

Čo sa vo svete deje, Bože môj, nevieš to vysloviť, jazyk môj. Jazyk môj, srdce mé, žiaden človek nevie, čo je mne.

Vidno, že Fico je predsa len zodpovednejší. Rozhodol sa pre takýto krok včas, aby zachránil stranu pred možným volebným krachom.

Odchody Roberta Fica

Rok 2006 na straníckom sneme: „Ak chceme do budúcnosti zvládnuť súboj dvoch silných strán, strana musí byť disciplinovaná, musí mať silných lídrov. Ale líder, ktorý sedí vo vláde, nemá šancu zvládať stranícku úroveň.

Rok 2009, na tému, či bude kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách: „Môžem vás ubezpečiť, že v roku 2014 už v politike nebudem.

Rok 2014, pred druhým kolom prezidentských volieb na stretnutí s primátormi a starostami za Smer-SD: „Ak z akýchkoľvek dôvodov nezískam vo voľbách dostatočnú podporu voličov, teda členov alebo sympatizantov Smeru, zvážim svoje ďalšie pôsobenie v politike.

Nechce, aby sa zopakoval osud HZDS

Ak aj v roku 2020 zaspieva rozlúčkovú pieseň, ešte stále to neznamená, že naozaj odíde. Ani Mečiar po slávnej kultúrnej vložke v roku 1998 úplne neodišiel, k moci sa vrátil o osem rokov neskôr ako súčasť vládnej koalície práve s Robertom Ficom. A to bol aj definitívny koniec Mečiara, aj jeho hnutia.

Máme znovu čakať osem rokov, kým sa nenájde nový „Robert Fico,“ ktorý toho súčasného potopí? Skutočný Fico chce práve týmto krokom predísť opakovaniu histórie. Stranu chce predsa len zachrániť, a preto si vyslúžil aj prívlastok „zodpovedný“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie SMER-SD