Fico je z petície Turca nervózny, Hrnčiar sa bez boja nevzdá

Fico je z petície Turca nervózny, Hrnčiar sa bez boja nevzdá
Zľava: Predseda strany SIEŤ Radoslav Procházka a podpredseda strany a primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar počas brífingu na tému: Odpovede Robertovi Ficovi, ktorý napľul do očí 18-tisíc Turčanom. Bratislava, 16. júl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Martinský primátor a podpredseda Siete Andrej Hrnčiar neprestane bojovať za to, aby mesto Martin nemuselo zaplatiť spornú pohľadávku a aby exekútor nesiahol na turčiansku vodáreň.

Ako povedal Hrnčiar vo štvrtok na tlačovej besede, premiéra nikdy nežiadal, aby vláda zaplatila pohľadávku 8,4 milióna eur. Poslal však premiérovi Robertovi Ficovi list, v ktorom ho žiadal o stretnutie. „Chceme od neho len zmenu exekučného poriadku,“ vyhlásil Hrnčiar.

Martinský primátor sa na predsedu vlády obrátil 8. júla v otvorenom liste, ktorý podpísalo 18-tisíc obyvateľov Turca. Obyvatelia regiónu v liste vládu žiadali, aby predložila v skrátenom legislatívnom procese novelu exekučného poriadku, ktorou sa znemožní exekúcia akcionárskej účasti vo vodárenských firmách.

Exekútor totiž môže podľa Hrnčiara siahnuť nielen na financie, ale aj na majetok mesta. Tým sú momentálne už len akcie v Turčianskej vodárenskej spoločnosti. Fico však vyjadril podozrenie, že Hrnčiar Turčanov iba zneužil na podpisovú akciu pre zvláštny biznis. Hrnčiar naopak tvrdí, že starostovia a ľudia sa boja, preto podpisovali petíciu. „Fico je z petície nervózny,“ konštatoval Hrnčiar.

Fico klesol na dno ľudského suterénu, tvrdí Procházka

Hrnčiar zároveň pripomenul, že celá kauza vznikla ešte pred jeho nástupom do funkcie primátora v roku 2006. Podľa Hrnčiara ide o fiktívnu pohľadávku, ktorej cieľom je útok na verejné financie. Strana Sieť podľa neho na jeseň predloží do parlamentu novelu exekučného poriadku. Zároveň žiada, aby Fico pristupoval k primátorom a starostom rovnako bez rozdielu straníckej príslušnosti, pretože „svojim“ na výjazdoch rozdáva milióny.

Predseda Siete Radoslav Procházka upozornil, že Hrnčiar chráni Turčiansku vodárenskú spoločnosť pred finančnými skupinami a vyzval ho, aby v tom neprestal. Fico v stredu upozornil, že Radoslav Procházka bol Petrovi Kubíkovi, ktorý vlastní pohľadávku voči mestu Martin, svedkom na svadbe. Procházka vo štvrtok na to reagoval tým, že Fico klesol do politického a ľudského suterénu a stratil pred ním ľudský rešpekt.

Vláda bude hľadať riešenie až nakoniec

Podľa Fica ak podpredseda strany Sieť a primátor Martina Andrej Hrnčiar hovorí, že pohľadávka voči mestu Martin je amorálna a nespravodlivá, nech predseda Siete Radoslav Procházka povie Petrovi Kubíkovi, človeku, ktorému bol svedkom na svadbe, aby ju neuplatňoval. Plnú politickú zodpovednosť za tento prípad nesie podľa Fica práve strana Sieť.

Ako dodal, je to kauza mesta Martin a s týmto súdnym sporom štát ani vláda SR nič nemá. Predseda vlády podľa vlastných slov chce počkať, či členovia Siete prípad pohľadávky vyriešia. Ak to nedokážu, tak potom bude hľadať riešenie vláda. Fico však zdôraznil, že najskôr treba odstrániť všetky podozrenia. Predseda vlády tak reagoval po výzvach Hrnčiara, aby vláda do sporu vstúpila a mestu pomohla.

Hrnčiar by mal podľa Kubíka vyrovnať dlh

Vlastník firmy PK Faktoring Peter Kubík, ktorá je vlastníkom pohľadávky voči mestu Martin, si myslí, že Hrnčiar sa nemá prečo stavať nad zákon, pokiaľ je pohľadávka právoplatne veriteľovi priznaná. Mal by rešpektovať súdne rozhodnutie a vyrovnať dlh.

„Primátor Hrnčiar s ústavným právnikom pánom Procházkom sa snažia politickým tlakom cez médiá ovplyvniť rozhodovanie súdov v kauze dlhu mesta Martin,“ uviedol v stanovisku Kubík. Vysvetľuje to tak, že potom by zmluva medzi jednoosobovou právnickou kanceláriou a mestom Martin na odmenu dva milióny eur, ktorá má priniesť správne rozhodnutie Ústavného súdu SR pôsobila ako nástroj, ktorým majú byť súdy v prospech mesta Martin ovplyvnené.

,,Zvlášť ak ide o advokátsku prácu, ktorá má aj medzi renomovanými advokátskymi kanceláriami cenu maximálne 5 000 eur a na zákazku neprebehla verejná súťaž,“ dodal Kubík.

Mesto by mohlo prísť o akcie vo vodárňach

Najvyšší súd SR 26. februára rozhodol, že mesto Martin musí v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole, a. s. zaplatiť 8,4 milióna eur. Pre mesto bol rozsudok neprijateľný. Obrátili sa preto na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a ten sa stotožnil s podnetom a podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie. Zároveň mesto Martin požiadalo o odklad vykonateľnosti. Uznesenie o odklade vykonateľnosti vydal senát Najvyššieho súdu SR 19. júna.

Súčasný vlastník pohľadávky, Peter Kubík, 17. júna podal návrh na začatie exekúcie, ktorej sa mesto na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR zatiaľ vyhne. V prípade exekúcie sa však podľa Hrnčiara môže stať, že mesto Martin príde o 52 percent akcií v Turčianskej vodárenskej spoločnosti. „Tým pádom by sa akcie dostali do súkromných rúk, a to jednoducho nemôžeme pripustiť, pretože by to malo negatívny dopad na všetkých obyvateľov Turca,“ zdôraznil 8. júla Hrnčiar.

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi.

V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún. Pôvodným majiteľom niekoľkomiliónovej pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme. Pohľadávku vo výške viac ako 8,4 milióna eur aktuálne vlastní firma PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarRadoslav Procházka