Fico, Kaliňák a spol. sa zrejme poriadne boja, či niektorý z nich nepríde o majetok (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Kaliňák, Robert Fico
Zľava: Robert Kaliňák a Robert Fico Foto: SITA/Branislav Bibel

Zatýkanie osôb blízkych Smeru-SD vyvolalo poriadny poplach. Ako som už viackrát písal, najvyšší predstavitelia donedávna vládnucej strany iste nespia pokojne a niektorí čakajú, kedy im chlapi v uniformách zaklopú na dvere.

Dôkazom sú ich zúfalé pokusy, akým je aj podľa medializovaných informácií najnovší návrh na Ústavný súd SR, aby súdy nemohli zhabať všetok majetok osobám, ktoré ho vo veľkej miere nadobudli v rozpore so zákonom.

Prečo Fico a Kaliňák mlčali takmer 10 rokov?

Tento návrh prekvapil iba tých, ktorí nesledujú denné dianie na slovenskej policajnej scéne. Veľký počet vysokopostavených osôb, blízkych práve strane Roberta Fica, už v policajnej cele čaká, ako to s nimi a ich majetkom dopadne.

Možno ich vyľakalo prípadné rozhodnutie o prepadnutí majetku odsúdeného Tibora Bašternáka. Vedia, že sa to môže stať aj im, ale aj mnohým ďalším, ktorí sú ešte stále na slobode. Existujúci Trestný zákon a nedávno schválená novela Trestného poriadku pomáha vyšetrovateľom ešte efektívnejšie zistiť, aký majetok niekto nahrabal za roky v politike.

Skôr môže niekoho prekvapiť, že sa smeráci pre tento krok rozhodli až teraz, aj keď prepadnutie majetku umožňuje zákon už takmer desať rokov. Doteraz sa však cítili nedotknuteľní a ani v sne by im nemohlo napadnúť, že možno aj u nich raz budú skúmať, ako nadobudli majetok.

Podľa navrhovateľov, ktorých zastupuje Robert Kaliňák (Smer-SD), by mali páchatelia prísť iba o majetok, ktorý preukázateľne získali z trestnej činnosti, a nie aj o taký, ktorý nadobudli legálne. Je to však smiešne.

Ako sudca alebo vyšetrovateľ bude môcť preukázať napríklad, ktorý z desiatok bytov a domov bol kúpený za „čisté“ peniaze a nie za peniaze nadobudnuté nelegálnou činnosťou? Sami sú si určite vedomí, že to je nezmysel, ale prečo to neskúsiť.

Rozhodovanie ústavného súdu malo by byť ľahké, ale možno prekvapí

Podľa odborníkov by Ústavný súd SR nemal mať problém takýto návrh zamietnuť, ale bude to tak? Pred plénom, ktorý bude o ňom rozhodovať, bude sudcom spravodajcom Jana Laššáková. Tá Jana Laššáková, ktorá bola v minulosti po boku Fica a Kaliňáka.

Samozrejme, možno je už teraz nezávislá a bude konať objektívne, ale pochybnosti stále existujú. Rozhodovať však bude plénum.

Pozrime sa na argumenty predkladateľov návrhu. Podľa nich je to vraj nehumánne. Nehumánne je prísť o celý majetok aj napriek tomu, že ste sa podieľali napríklad na rozsiahlej korupcii alebo ste boli členom zločineckej skupiny? Zvláštne vysvetlenie.

Jasné je, že sa mnohí z nich sa boja predovšetkým o seba. Niektorí už údajne začali prepisovať majetky na dcéry, manželky a ostatných príbuzných.

Niekoľko rokov v base by možno aj oželeli, ale nevrátiť sa z nej do blahobytu, na aký boli zvyknutí, je už ťažšie. Preto sa teraz trasú a možno tajne očakávajú, že im Laššáková pomôže. Do ústavného súdu predsa prišla vďaka nim, čaká sa možno protislužba. Čakáme aj my, čo sa stane.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana LaššákováRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie SMER-SDÚS Ústavný súd SR