Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. 08. 2009 15:19 Ostatné od SITASITA Diskusia

Fico má hlavnú vinu na nečerpaní eurofondov, tvrdi

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS kritizuje premiéra Roberta Fica za nízke čerpanie eurofondov v terajšom sedemročnom programovom období. Premiér podľa najväčšej opozičnej strany nesie za tento stav hlavnú zodpovednosť, a preto by mal namiesto predstierania riešenia problémov v ekonomike a „papalášskeho pretŕčania sa pred kamerami“ začať konečne riešiť katastrofálnu situáciu pri čerpaní eurofondov. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na dnešnej tlačovej besede označil za neskutočne alarmujúce čerpanie eurofondov na úrovni necelého percenta, hoci z nového obdobia ubehla už viac ako tretina času. „Kríza uťahuje ľuďom opasky, ale Robert Fico nekonaním v oblasti eurofondov uťahuje ľuďom tieto opasky ešte viac. Povedal by som, že minimálne o dve dierky,“ dodal Dzurinda.

„Toto je skutočný problém, naliehavý problém, kde angažovanosť predsedu vlády by mohla priniesť zásadný obrat. Keby sme razantnejšie začali čerpať eurofondy, malo by to priaznivý dopad na všetky akútne problémy,“ uviedol Dzurinda. Prospelo by to podľa neho k vytváraniu pracovných miest, k zmierneniu regionálnych rozdielov, pričom by sa štát nezadlžoval a peniaze by zostali na iné investície. Vláda by tak mohla pristúpiť k zníženiu odvodového zaťaženia, teda nákladov na prácu, čo by podporilo udržanie pracovných miest a vytváranie nových.

Dzurinda zároveň kritizoval premiéra za to, že navštevuje veľké stavby financované z verejných prostriedkov a nezaoberá sa vážnejšími problémami v ekonomike. SDKÚ-DS sa nepozdáva ani to, že vláda investuje do rozvoja najmä prosperujúcich regiónov a Bratislavy a najzaostalejšie regióny na východe krajiny zanedbáva. „Ani na jednej z týchto stavieb premiér nerieši žiadny problém. Načo tam teda chodí, aký je účel týchto návštev? Som presvedčený, že to robí iba z marketingových dôvodov, aby predstieral, že pracuje, rieši problémy,“ tvrdí Dzurinda.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš dodal, že premiér by mal namiesto „spanilých jázd po predražených štátnych stavbách, na ktorých sa nabaľujú mecenáši Smeru, riešiť skutočné problémy.“ Opozičná strana považuje za takýto problém aj katastrofálnu úroveň čerpania eurofondov a Slovensko je naďalej na ceste k najhoršiemu výsledku spomedzi nových členských štátov Európskej únie. Mikloš pripomenul, že pred viac ako štvrťrokom už vyzývali premiéra, aby označil čerpanie eurofondov za vládnu prioritu a urobil mimoriadne opatrenia na zvrátenie tohto stavu. Čerpanie eurofondov je podľa neho nadpriemerne vyššie iba v oblasti technickej pomoci, tá je však zameraná na platy pre úradníkov, zaoberajúcich sa prípravou čerpania eurofondov.

Z vyše 11 mld. eur, ktoré môže Slovensko čerpať z eurofondov v rámci nového programového obdobia, sa zatiaľ vyčerpalo iba necelé percento. Podľa údajov Ministerstva financií SR sa totiž ku koncu júla zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu z druhého programového obdobia rokov 2007 až 2013 schválilo 126 súhrnných žiadostí o platbu v celkovej hodnote 105,9 mil. eur. Z celkového záväzku na úrovni 11,361 mld. eur to znamená čerpanie 0,93 %, čo znamená, že oproti júnu sa čerpanie zvýšilo o 0,25 percentuálneho bodu. Zo záväzku samotného roku 2007 zníženého o zálohové platby sa však podľa rezortu financií vyčerpalo 24,79 %. Obdobie oprávnenosti výdavkov štrukturálnych fondov pre programové obdobie 2004 až 2006 sa skončilo už ku koncu júna. Súhrnné žiadosti o platbu však môže platobná jednotka na platobný orgán predkladať až do októbra tohto roku. V rámci prvého programového obdobia pritom Slovensko čerpalo ku koncu júla za všetky programové dokumenty prostriedky vo výške 1,2 mld. eur. V porovnaní s celkovým záväzkom 1,169 mld. eur to predstavuje úroveň čerpania 102,67 %.

SITA

Odporúčané články

Zhromaždenie Za slušné Slovensko: Ľudia v Bratislave kričali aj „Dosť bolo Fica“ a „Do basy“ (foto + video) Vraždu novinára Kuciaka označil premiér Pellegrini za brutálny akt a útok na slobodu slova

Neprehliadnite

Vraždu novinára Kuciaka označil premiér Pellegrini za brutálny akt a útok na slobodu slova Kužmová v Dubaji skončila, vo štvrťfinále dostala od Kvitovej aj nepopulárneho „kanára“ Foto: Na zhromaždení Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici prečítali aj list matky zavraždenej Martiny Pellegrini by mal odvolať Matečnú, výzvu ochranárov z My sme les podporili desaťtisíce ľudí Po vražde Kuciaka ostáva veľa otázok vrátane navrátenia dôvery v štát, vyhlásil prezident Kiska NAKA zadržala starostu obce Dolný Chotár aj so synom, údajne si mali objednať vraždu u sátorovcov Ak by sa zvýšila minimálna mzda, niektorí Slováci by si nemohli znížiť zdravotné odvody Šatan by bol spokojný, keby Slovensko na MS v hokeji 2019 preniklo do Top 8 a prekvapilo súperov
bool(false)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ostatné

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.