Fico má na účtoch v Belize stovky miliónov, zaútočil Matovič

Matovic fico
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič (vľavo) si chce posvietiť na vládne obchody s nemocnicami. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Predseda OĽaNO Igor Matovič dáva ruku do ohňa za ľudí vo firme regionPRESS za to, že nevystavili jedinú faktúru, z ktorej by nebola zaplatená DPH a ktorá by nebola riadne zdanená.

„Nie som samovrah, aby ma mohli nachytať na takej prkotine,“ konštatoval v piatok pred novinármi Matovič. Akékoľvek krátenie daní mu podľa vlastných slov nestojí za to, doteraz podnikaním zarobil dosť na to, aby bol nezávislý a sebestačný.

Matovič chce zverejniť celé účtovníctvo firmy

Matovič zdôraznil, že neexistuje žiadna faktúra, ktorá by dokazovala, že okradol štát. Líder obyčajných ľudí so súhlasom konateľa regionPRESSu dal polícii súhlas na zverejnenie celého účtovníctva rodinnej firmy. „Nedá sa tam nájsť nič, čo by bolo nezákonné,“ dodal.

Za 19 rokov regionPRESS podľa Matoviča na daniach a odvodoch odviedol štátu asi 20 miliónov eur. Premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka predseda OĽaNO vyzval, aby zverejnili anonymné udanie, na základe ktorého polícia začala konať, aby sa ukázalo, že ide o nepravdu. Zároveň požiadal orgány činné v trestnom konaní, aby postupovali rýchlo a razantne.

Predseda OĽaNO zdôraznil, že polícia začala trestné stíhanie vo veci na základe anonymného udania bez akéhokoľvek overenia. „Všetko sa deje preto, lebo mocní v tomto štáte, tí, ktorí si zvykli vyhrať voľby a môcť všetko, cítia ohrozenie v tom, že sme sa dali dokopy s hnutím NOVA a zistili, že sa nás tak ľahko nezbavia a môžeme im v budúcich voľbách skomplikovať počty,“ vysvetlil Matovič.

Premiér má podľa anonymu bankové účty na Belize

Premiér Robert Fico preto podľa neho využil svoju absolútnu moc a poslal do regionPRESSu svojich ľudí. Cieľom je podľa šéfa obyčajných očierniť ho z toho, že jeho firma neplatí dane. Matovič doplnil, že jediný klient z politických strán, ktorý mal na inzercii zľavu 90 percent, bolo hnutie OĽaNO.

Matovič sa Fica rovnako pýta, či mu je príjemné, že zverejnil anonymnú informáciu, ktorú dostal pred dvoma týždňami do poštovej schránky. Predseda vlády si podľa anonymu spoločne s manželkou v roku 2008 založili schránkovú firmu na Belize. V deň vzniku si táto firma údajne založila dva bankové účty v Belize Bank Internacional (BBIL). Stav účtov k 21. júlu 2015 je vraj 674 546 004,42 amerických dolárov.

„Informáciu som dostal anonymne zároveň s tým, že mám presne zdokladovaný prípad, akým spôsobom sa tento účet má plniť. Je to korupčný prípad verejného obstarávania na Slovensku, potrebujem si doplniť informácie a avizoval som, že keď ten prípad zverejním, bude to atómová bomba,“ vyjadril sa Matovič. Ide podľa neho o verejné obstarávanie za niekoľko desiatok miliónov eur, ktoré sa konalo v posledných dvoch rokoch.

RegionPRESS
Foto: SITA/Pavol Machovič

RegionPRESS vyšetrujú pre podozrenie z krátenia dane

„Anonymné udanie má prílohu asi dvadsať alebo tridsať prefotených konkrétnych faktúr, blokov, zmlúv, objednávok, ktoré dokladujú, ako cez manipulácie verejného obstarávania peniaze vyvážajú zo Slovenska a vraj na tento účet. Sľubujem, že to v dohľadnej dobe zverejním, len si tam potrebujem doplniť niektoré informácie,“ priblížil Matovič. Fico tak podľa neho môže chápať, ako sa cíti on, keďže v oboch prípadoch ide o anonymné udania.

Predseda vlády na obvinenia opozičného poslanca nechcel reagovať. „Ja by som nerád sa takýmito hlúposťami vôbec zaoberal. Ja mám taký pocit, že niekomu tu tečie do topánok, tak kope krížom krážom a vymýšľa si úplne nezmysly,“ reagoval Fico.

Národná kriminálna agentúra začala trestné stíhanie pre trestný čin skrátenia dane a poisteného na základe anonymného oznámenia začiatkom júna.

„RegionPRESS podľa Národnej kriminálnej agentúry poskytol od roku 2011 do roku 2014 reklamné služby rôznym, najmä politickým subjektom. Firma si vraj do účtovníctva zaúčtovala také faktúry a platby, ktorých skutočnú výšku napokon znížili fiktívnou zľavou až do výšky 90 percent,“ uviedla televízia TA3.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRobert Fico
Firmy a inštitúcie regionPRESS