Fico mimoriadne rokoval o plyne, máme zásoby na pár mesiacov

Plyn_potrubie
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Slovensko je pripravené na všetky možné alternatívy, ktoré by pri dodávkach plynu mohli nastať po 1. júni tohto roka. Vyhlásil to v piatok premiér Robert Fico po mimoriadnom rokovaní bezpečnostnej rady, ktoré bolo zvolané predovšetkým v súvislosti s nedávnym listom ruského prezidenta Vladimira Putina čelným predstaviteľom viacerých európskych krajín.

V ňom informoval, že v prípade, ak Ukrajina nezaplatí za dodaný plyn, môžu byť od 1. júna odstavené dodávky plynu pre ukrajinský trh, čo však môže mať dôsledky aj pre dodávky plynu do Európy.

Zastavenie dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu sa však nateraz neočakáva. „Je veľmi pravdepodobné, že od 1. júna 2014 Gazprom prestane dodávať plyn na ukrajinský trh pre domácu spotrebu. To ale neznamená, že by nemal pokračovať plyn tranzitom na Slovensko a ďalej do západnej Európy,“ vyhlásil v piatok po rokovaní bezpečnostnej rady premiér Robert Fico.

Pripúšťa však, že v budúcnosti by sa situácia mohla zmeniť a to v prípade, keby Gazprom zistil na ukrajinskom území úniky plynu určeného pre tranzit ďalej na západ. „Pokiaľ by takéto niečo nastalo, potom môžeme uvažovať v budúcnosti o tom, že by prišli ešte radikálnejšie rozhodnutia Gazpromu,“ hovorí Fico.

MS v hokeji  sutaze
Foto: Webnoviny.sk

Zásoby plynu máme pokryté až do septembra

Vláda, zástupcovia plynárenských firiem na Slovensku, ako aj experti sa však na bezpečnostnej rade zhodli, že domácnosti ani podniky sa v najbližších mesiacoch akýchkoľvek výpadkov v dodávkach plynu obávať nemusia.

„Vďaka miernej zime sa v súčasnosti rýchlejšie
Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

napĺňajú zásobníky, preto už dnes môžem s istotou povedať, že keby na Slovensko neprišiel ani jeden meter kubický zemného plynu ani zo západu, ani z východu, tak do konca septembra 2014 máme pokryté všetky potreby, pokiaľ ide o domácnosti a hospodárstvo,“ konštatoval Fico s tým, že ročná spotreba plynu na Slovensku je zhruba 5 miliard metrov kubických.

V prípade potreby navyše nie je problém dostať na Slovensko plyn cez reverzné toky z Českej republiky a Rakúska. Z tohto plynu by sa pritom ušlo ešte aj Ukrajine. Cez reverzné toky z Českej republiky a Rakúska k nám totiž vieme dostať 85 až 90 miliónov metrov kubických plynu denne, čo prevyšuje reálne potreby slovenskej ekonomiky a domácností. Prebytok by sme mohli v prípade záujmu tlačiť na Ukrajinu.

Slovensko je dostatočne pripravené

Stopercentnú pripravenosť na všetky možné alternatívy vývoja potvrdzujú aj zástupcovia najväčšieho plynárenského podniku u nás, Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Šéf tranzitnej spoločnosti Eustream Tomáš Mareček navyše tvrdí, že domácnosti sa nemusia obávať ani v prípade tranzitu plynu na Slovensko zo západu nejakého dopadu týchto krokov na ceny.

Doprava plynu na Slovensko je totiž v kompetencii ruského dodávateľa a akým spôsobom ho na Slovensko dostane a pri akých nákladoch, je podľa Marečka na pleciach Gazpromu.

Členovia bezpečnostnej rady sa v piatok na mimoriadnom rokovaní okrem plynu venovali aj situácii v oblasti ropy a jadrového paliva. Aj v tomto smere má podľa Fica rezort hospodárstva všetko pod kontrolou. Štátne zásoby ropy pritom evidujeme na 93 dní, podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského však súkromní dodávatelia majú ešte zásoby na ďalších zhruba 150 dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Gazprom