Foto: Fico na sneme Smeru-SD predstavil prorodinnné opatrenia, chce nielen predĺžiť materskú dovolenku

Robert Fico, Peter Pellegrini
Zľava: Predseda strany Smer-SD Robert Fico a premiér Peter Pellegrini. Foto: archvíne, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 8. decembra 12:28

BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) – Delegáti na slávnostnom sneme Smeru-SD v sobotu v Trenčíne schvália priority strany na koniec volebného obdobia. Časť z nich už predstavil predseda Robert Fico. „Smer bude pokračovať v prosociálnej politike,“ avizuje Fico s tým, že v sobotu predstaví prorodinné opatrenia.

Na úvod snemu Smeru-SD si delegáti, tak ako to býva zvykom, pripomenuli tých členov strany, ktorí počas tohto roka zomreli. Ich mená sa premietali na plátne vo videoprojekcii. Bolo medzi nimi aj meno bývalého predsedu parlamentu a podpredsedu Smeru Pavol Paška, ktorý zomrel 6. apríla.

Moderátorom a predsedajúcim snemu je podpredseda strany Richard Raši. Pred rokom to bol Peter Pellegrini. Kedysi moderoval snem Pavol Paška. Vtedy bol tiež podpredsedom strany. Na snem prišlo 410 zo 496 delegátov.

Materská do odpracovaných rokov

Predĺženie poberania materskej dávky z 34 týždňov na jeden rok alebo razantné zvýšenie rodičovského príspevku, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na niektoré tovary pre malé deti, či zavedenie príspevku pre prvákov na základnej škole na nákup školských potrieb. Takéto sociálne opatrenia chystá strana Smer-SD v roku 2019.

Na sobotnom sneme strany Smer-SD to uviedol predseda strany Robert Fico. „Považujem to za reálny sociálny program na nasledujúci rok,“ povedal. Podľa neho sú tieto opatrenia „finančne zvládnuteľné“ a neohrozia zdravie verejných financií.

Obdobie materskej sa podľa Fica bude po novom započítavať do odpracovaných rokov pri výpočte dôchodkov. To, či vláda presadí predĺženie obdobia poberania materskej dávky alebo výraznejšie zvýšenie rodičovského príspevku, sa podľa šéfa Smeru rozhodne podľa možností verejných financií.

„Chceme pomôcť aj matkám, ktoré majú nárok na výživné a partneri toto výživné neplatia,“ povedal. V takomto prípade by podľa neho štát platil výživné a následne by si ho vymáhal od toho rodiča, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. „Každý sa rozhodne, či sa chce alebo nechce ťahať za prsty so štátom,“ zdôraznil.

Ďalším zo sociálnych opatrení strany Smer je zavedenie nižšej sadzby DPH na tovar, ktorý rodiny potrebujú pri narodení dieťaťa, ako sú napríklad plienky, detské výživy, či hygienické potreby. „Ideálna by bola nulová sadzba, o tom ale musíme ešte veľa hovoriť, čo je možné a čo nie je možné,“ povedal Fico.

Nové meno po svadbe bez poplatkov

Smer sa podľa Fica chystá zaviesť aj príspevok vo výške 100 eur na zakúpenie potrieb pre prvákov. Keďže do prvého ročníka základnej školy nastupuje asi 55-tisíc detí, toto opatrenie by stálo 5,5 až 6 miliónov eur. Novomanželia by zas po uzatvorení manželstva nemali platiť poplatky za nové doklady po zmene priezviska.

Za dôležité sociálne opatrenie Fico označil aj zavedenie ústavného stropu na vek odchodu do dôchodku na 64 rokov pre mužov. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, by mala právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku.

Ak žena vychovala dve deti, mohla by ísť najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi má mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku. Strana Smer sa podľa Fica hlási k petícii odborárov za vypísanie referenda o zavedení stropu na dôchodkový vek. „Pokiaľ v parlamente nebude cesta zastropovať dôchodkový vek, Smer je určite pripravený toto referendum s plnou forsážou podporiť,“ dodal Fico.

Kritika Petry Krištúfkovej

Pripravované opatrenia kritizovala poslankyňa hnutia Sme rodina Petra Krištúfková. „Je zrejmé, že pre klesajúce preferencie strany Smer-SD sa poslanec Robert Fico musí utiekať k trápnemu vykrádaniu opozičných návrhov. Opäť prezentoval návrhy pomoci pre rodiny, ktoré však nepochádzajú z jeho hlavy,“ povedala pre agentúru SITA. Podľa nej je zarážajúce, že vládna koalícia pravidelne odmieta návrhy z dielne hnutia Sme rodina a potom ich prezentuje ako vlastné.

„V tomto prípade ide o zákon o náhradnom výživnom, ktorý sme podali 28. septembra 2018, 11. augusta 2017 a 02. novembra 2016. Taktiež návrh na jednorazový príspevok na dieťa na začiatku školského roku, ktorý sme predložili 25. mája 2018 a 11. augusta 2017 a návrh na rodičovský príspevok, ktorý sme predložil 23. apríla 2018, 25. mája.2018 a 27. mája 2016,“ upozornila.

Kandidát na prezidenta

Smer-SD stále nemá prezidentského kandidáta, a to aj napriek tomu, že Fico avizoval, že strana jeho meno oznámi na jeseň. Neočakáva sa však, že ho predstaví na sneme.

Na úvod si delegáti, tak ako to býva zvykom, majú pripomenú tých členov strany, ktorí počas tohto roka zomreli. Ich mená sa premietajú na plátne. Predseda strany Robert Fico má na sneme vystúpiť s prejavom. Strana na sneme každoročne oceňuje straníkov zlatým odznakom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol PaškaPeter PellegriniRichard RašiRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD