Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jana Bajánková
Súdna rada má novú predsedníčku Janu Bajánkovú. V tajných voľbách na zasadnutí súdnej rady v Bratislave bola jedinou kandidátkou, hlasovalo za ňu desať zo 17 členov rady. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
17. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Fico navrhol súdnej rade nové priestory, Bajánkovej sa páčia

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Miestodržiteľský palác v Bratislave ako sídlo Súdnej rady SR je veľmi dobrá ponuka. Takto návrh premiéra Roberta Fica na nové sídlo tejto inštitúcie vníma predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková, ako aj ďalší členovia rady.

Ako sa uvádza v jej stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytli z Kancelárie Súdnej rady SR, Bajánková oceňuje ústretový prístup Úradu vlády SR k riešeniu tejto otázky. „Teší ma, že je tu vysoká šanca, aby Súdna rada Slovenskej republiky už čoskoro mala nové dôstojné sídlo,“ zdôraznila Bajánková. Keďže celá záležitosť ešte nebola definitívne uzatvorená, k podrobnostiam sa vyjadrovať nechcela.

Súdna moc si zaslúži reprezentatívne priestory

Priestory Miestodržiteľského paláca si bola Bajánková pozrieť vo štvrtok spolu s premiérom Robertom Ficom. Ten v piatok uviedol, že je zástancom troch druhov moci – zákonodarnej, výkonnej a súdnej. Pokiaľ zákonodarná a výkonná moc majú reprezentatívne budovy v podobe Úradu vlády SR a budovy Národnej rady SR, je čas otvorene hovoriť o tom, že aj súdna moc si zaslúži priestory reprezentatívneho charakteru.

„Musíme preto riešiť problémy súdnej rady, najvyššieho súdu ale určite budeme musieť postupne riešiť aj problémy generálnej prokuratúry,“ zdôraznil Fico na tlačovej besede.

Premiér na margo Miestodržiteľského paláca uviedol, že je v správe Úradu vlády SR a ide o minimálne využívanú reprezentatívnu budovu. Ide pritom o peknú, zmodernizovanú budovu v historickom centre, ktorú nechcú predávať.

„Neskôr budeme diskutovať s najvyšším súdom a generálnou prokuratúrou a pokúsime sa dať hlavy dohromady a nájsť priestory, ktoré sa dajú použiť pre ich pôsobenie,“ dodal.

Nové priestory na rokovania

Súdna rada v súčasnosti sídli v budove Najvyššieho súdu SR, v ktorej je aj ministerstvo spravodlivosti. Rada potrebuje predovšetkým nové priestory na rokovania, na ktorých sa bude zaoberať materiálmi z Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) o nových kandidátoch na sudcov.

Ako informovali agentúru SITA z Národného bezpečnostného úradu, informácie určené súdnej rade budú mať stupeň utajenia „Vyhradené“. Tomu budú musieť zodpovedať aj priestory, kde sa bude s nimi pracovať.

NBÚ bude podľa zákona preverovať sudcovskú spôsobilosť úspešných kandidátov z výberových konaní na sudcov. Nejde teda o klasické bezpečnostné previerky.

Súdna rada na základe predložených dokumentov z NBÚ a na základe výsledkov výberového konania komplexne posúdi uchádzačov a rozhodne o ich predložení prezidentovi. Hlava štátu na základe ústavy vymenováva kandidátov za sudcov.

Odporúčané články

Súdna rada hľadá novú budovu, Fico ju posiela do štátnej Zmena ústavy nestačí, Fico musí zmeniť šéfa NKÚ, tvrdí Figeľ

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...