Fico ocenil policajtov, ktorí zasiahli proti extrémistom

Fico ocenil policajtov, ktorí zasiahli proti extrémistom
Sprava: Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, minister vnútra Robert Kaliňák a predseda vlády Robert Fico počas ocenenia policajtov za zvládnutie sobotňajšieho policajného zásahu proti extrémistom. Bratislava, 23. jún 2015. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Vláda SR zváži zmenu legislatívy, aby bolo možné preventívne zakázať zhromaždenia extrémistov, ktoré by mali ohrozovať verejný poriadok.

Vyhlásil to v utorok pre médiá predseda vlády Robert Fico po tom, čo spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom slávnostne odovzdali vyznamenania 15 policajtom. Tí zasahovali proti extrémistom počas sobotnej demonštrácie proti prisťahovalectvu v Bratislave.

Obrazom: Fico ocenil policajtov za zvládnutie zásahu proti extrémistom

Žiadne ľudské právo nie je absolútne

„Žiadne ľudské právo nie je absolútne, voči každému existujú výnimky a obmedzenia, a to sa určite týka aj slobody prejavu a práva na zhromažďovanie,“ vyhlásil Fico. Pokiaľ podľa neho existuje riziko, že by nejaké podujatie malo viesť k ničeniu verejného majetku alebo k útokom na ľudí, určite je to dôvod na obmedzenie takýchto práv.

Súčasné právne predpisy však podľa Fica takúto možnosť pripúšťajú len veľmi vágne. Ak bezpečnostné zložky pred konaním podujatia dostanú informácie o možných rizikách, mali by mať v budúcnosti plné právo v záujme ochrany občanov a majetku podujatie zakázať. „Je to štandardný európsky demokratický prístup,“ povedal premiér.

Podľa predsedu vlády je Slovensko jednou z krajín s najvyššou mierou slobody prejavu. „Ak je možné v rámci Európskeho dohovoru a ústavy robiť aj obmedzenia v záujme ochrany bezpečnosti štátu, tak je našou povinnosťou ich urobiť,“ dodal s tým, že ak niekto bude kričať, že to nie je potrebné, tak chráni extrémistov a neonacistov.

Obrazom: Bratislavský protest proti imigrantom

Kaliňák sa poďakoval všetkým nasadeným policajtom

K problematike zákazov verejných podujatí sa vyjadril aj minister Kaliňák „Asi by nemal nikto problém s tým, ak by sme zakázali protest extrémistov pred rómskou osadou.“ Násilné demonštrácie podľa neho odčerpávajú polícii značné finančné prostriedky a priamo ohrozujú zdravie občanov.

Počas akcie podľa ministra zasahovalo 997 policajtov, ďalších 500 bolo v zálohe pri Bratislave. Celkové škody po násilnostiach podľa neho ešte nie sú vyčíslené, väčšina škôd sa však týka majetku polície, napríklad poškodenia policajných áut.

„Preventívne, už pri príchode niektorých extrémistov do Bratislavy, urobila polícia niekoľko desiatok kontrol a dokázala eliminovať tých najradikálnejších, ktorí mali pri sebe aj zbrane,“ vyhlásil minister. Počas celého protestu sa podľa Kaliňáka nedala polícia vyprovokovať a bola schopná rýchlo a aktívne zakročiť. „Polícia ukázala jasne, na ktorej strane stojí a že protesty extrémistov sa na Slovensku nebudú tolerovať,“ povedal Kaliňák a zároveň všetkým nasadeným policajtom poďakoval.

Policajti
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Medzi podozrivými je aj 41 Čechov

V Bratislave sa v sobotu 20. júna uskutočnilo protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!„. Zhromaždení protestovali proti prílevu imigrantov do Európy. Zároveň sa v hlavnom meste uskutočnilo aj zhromaždenie „Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje“, kde sa zišlo približne dvesto ľudí.

V rukách polície skončili pre podozrenie z útoku na verejného činiteľa dve osoby. Ďalších 27 osôb polícia zadržala pre podozrenie z prečinu výtržníctva, keď na nádvorie Bratislavského hradu počas cyklistických pretekov vnikla skupina približne 300 osôb a následne sa začali potýčky. Policajti tiež zadržali na Židovskej ulici 45 osôb po tom, čo hádzali kamene a iné predmety na služobné motorové vozidlá parkujúce na Staromestskej ulici.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Z prečinu výtržníctva poverený príslušník policajného zboru obvinil ďalšie tri osoby, ktoré policajti zadržali na mieste činu po tom, čo poškodili na Predstaničnom námestí dve služobné motorové vozidlá polície. Z celkového počtu zadržaných osôb pre podozrenie z trestnej činnosti je 41 občanov Českej republiky, ktorí sú podozriví z prečinu výtržníctva.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR