Fico odletel na summit do Bruselu, témou budú opäť utečenci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Fico
Premiér Robert Fico cíti odklon od záverov prijatých na summite eurozóny, kde sa krajiny dohodli, že nesúhlasia s akýmkoľvek odpisovaním gréckeho dlhu. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Robert Fico odletel na zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Hlavnou témou summitu bude opäť migrácia. Lídri členských štátov nadviažu na mimoriadny summit, ktorý bol 23. septembra, keď Európska komisia predstavila balík opatrení s cieľom znížiť dopady migračnej krízy a zamerať sa na riešenie jej príčin a dôsledkov.

Dokument, ktorý hodnotí stav vykonávania prioritných opatrení v rámci európskej migračnej agendy v stredu zverejnila Európska komisia. Jej šéf Jean Claude Juncker tvrdí, že už začína fungovať koncepcia krízových vstupných centier (hot-spotov), pričom podporné tímy na riadenie migrácie sú už plne funkčné na talianskom ostrove Lampedusa a nasadzujú sa v Grécku. To umožnilo, aby sa premiestnili prví žiadatelia o azyl z Talianska do Švédska, ale zároveň aby odleteli neregulárni migranti, ktorí nemajú právo zostať na území EÚ.

Európska rada sa bude venovať dôvodom migrácie

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

„Komisia spolupracuje s členskými štátmi, aby sa operatívne pripravili na presídlenie osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, priamo z tretích krajín,“ uviedol Juncker. Prví sýrski utečenci už boli presídlení do Talianska, Českej republiky a Lichtenštajnska. Dokument Komisie hovorí aj o peniazoch, ktoré na riešenie krízy pôjdu. Komisia by mala vynaložiť 9,2 miliardy eur počas rokov 2015 – 2016.

Ako už uviedol Fico, predpokladá, že témy migrácie, Sýrie a Líbye zaberú väčšinu rokovania. Pred začiatkom summitu sa stretnú krajiny V4 a prediskutujú nielen spoločný postoj k zámerom Rady, ale aj kroky na posilnenie vonkajšej schengenskej hranice. Fico víta, že Európska rada sa bude venovať dôvodom migrácie – situácii v Sýrii, ale aj situácii v Turecku, Jordánsku a Libanone, kde sú záchytné utečenecké tábory.

Diskutovať sa bude aj o Dublinských dohovoroch

Diskutovať sa tiež bude o tzv. Dublinských dohovoroch, podľa ktorých za azylové konanie zodpovedá tá krajina EÚ, v ktorej migranti prvýkrát vstúpili na územie Európskej únie. Podľa premiéra nebudeme patriť medzi krajiny, ktoré podporujú ich liberalizáciu. „Budeme naďalej zodpovedným partnerom pri riešení tejto krízy,“ konštatoval Fico v stredu na Výbore NR SR pre európske záležitosti.

Lídri by na zasadnutí mali zhodnotiť aj výsledky konferencie o západobalkánskej migračnej ceste, ktorá sa uskutočnila 8. októbra a stav príprav na summit EÚ a afrických krajín vo Vallette na Malte naplánovaný na 11. až 12. novembra. Je možné, že lídri členských štátov zosumarizujú aj doterajšiu diskusiu k správe piatich predsedov o hospodárskej a menovej únii a debatovať by mohli aj o vzťahu Spojeného kráľovstva a EÚ.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Európska rada