Fico odškrtol posledné opatrenie z prvého sociálneho balíčka

Robert Fico
Premiér Robert Fico počas tlačovej besedy na tému: Vratky z faktúr za plyn. Bratislava, 29. júl 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Domácnosti dostanú od štátu vratku vo výške 6 percent ročnej platby za dodávku plynu. Vyhlásil to v stredu na tlačovej konferencii predseda vlády Robert Fico, podľa ktorého tak vláda plní svoj sľub, že cena plynu pre domácnosti sa v rokoch 2015 a 2016 zníži o dvojciferné percento.

Vratky budú stáť štát 47 miliónov eur

O zvyšok zníženia sa podľa neho postaral nezávislý regulátor, ktorý v tomto roku rozhodol už o dvoch zníženiach cien plynu pre domácnosti v súhrne o vyše päť percent.

Celkovo sa tak podľa Fica cena plynu pre domácnosti zníži o zhruba 11 percent. Vratky vrátane dane z pridanej hodnoty pritom vyjdú zo štátneho rozpočtu 47 miliónov eur a domácnosti dostanú od 10 eur do 165 eur v závislosti od úrovne spotreby zemného plynu.

„Môžem s uspokojením skonštatovať, že sme naplnili posledné z 15 opatrení prvého balíčka na zvýšenie sociálnej úrovne,“ vyhlásil v stredu Fico a odškrtol posledné opatrenie z prvého sociálneho balíčka. Ako dodal, domácnosti dostanú vratky jednorazovo poštovou poukážkou, ktorú bude posielať zrejme ministerstvo financií na prelome rokov 2015 a 2016.

Dostanú ich domácnosti s odbernými tarifami D1 až D3. Nebudú sa teda týkať odberateľov v najvyššom tarife D4, medzi ktorých podľa Fica patria napríklad aj „vykurovači bazénov“.

Peniaze by mali dostať všetky domácnosti

Domácnosti s tarifou D1, teda tí, ktorí využívajú plyn iba na varenie, dostanú od štátu paušálnu vratku na úrovni 10 eur. V ďalších dvoch tarifách s väčším odberom, teda D2 a D3, budú mať vratku v závislosti od ročnej spotreby plynu a tá môže podľa Fica dosiahnuť od 14 eur do 165 eur.

Vratky za plyn by mali dostať všetky domácnosti odoberajúce plyn priamo od SPP, ale aj od alternatívnych dodávateľov. Vyplácanie vratiek za plyn pritom podľa premiéra neohrozuje verejné financie, poukázal aj na dobré výsledky štátneho Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).

„Umožňuje nám to dobré hospodárenie matky SPP. Keďže matka SPP dobre hospodári, prichádza rozhodnutie zo strany vlády, ako zabezpečiť dvojciferné zníženie,“ tvrdí Fico.

Znižovanie cien za plyn oznámili v stredu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o druhom znížení cien plynu v tomto roku pre domácnosti len v stredu 29. júla. Cena za dodávku zemného plynu pre domácnosti sa tak od 1. septembra tohto roka zníži oproti v súčasnosti platným cenám priemerne o 3,91 percenta.

V tarifnej skupine D1 klesne sadzba za odobratý plyn na 0,0516 eura za kilowathodinu, v tarifnej skupine D2 sa zníži sadzba na 0,0379 eura za kilowathodinu a v skupine D3 oslabí cena na 0,0363 eura za kilowathodinu.

Znižujú sa variabilné zložky ceny plynu, fixné zostávajú nezmenené. Priemerná cena sa tak v tarife D1 zníži o 1,83 percenta, v tarife D2 o 3,92 percenta a v tarife D3 o 4,21 percenta. Priemerná cena za dodávku plynu malým podnikom od 1. septembra oproti súčasne platnej cene klesne o 3,7 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico