Fico odsúdil protest, extrémistom chce zakázať pochody

Na Slovensku sú svetoví lídri, prišli na V4 a GLOBSEC
Slovenský premiér Robert Fico obsadil v rebríčku najpríťažlivejších štátnikov sveta, ktorý zverejnil portál Hottest Heads of State, 141. miesto. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico odsúdil násilie počas protestu extrémistov proti utečencom v sobotu v bratislavských uliciach. „Nie je možné rešpektovať, aby niekto zneužíval slobody prejavu a zhromažďovania sa. Aby niekto zneužíval, či už prostredníctvom násilností alebo vytĺkania politického kapitálu, neonacistov a extrémistov tému, ktorá je európska a mimoriadne citlivá… Odmietam násilnosti vo vzťahu k ľuďom, odmietam násilnosti a poškodzovanie majetku, odmietam prejavy, ktoré boli jasne extrémistické a neonacistické,“ povedal v pondelok Fico novinárom.

Zneužívanie témy migrantov extrémistickými a neonacistickými skupinami nebude premiér nikdy podporovať.

Predseda vlády plne podporil zásah polície voči extrémistom, vybraným policajtom sa chce v utorok osobne poďakovať. Vláda chce podľa Fica diskutovať o zmene legislatívy, ktorá by predchádzala prejavom extrémizmu a násiliu v uliciach.

Kabinet by chcel zákonne obmedziť zhromaždenia extrémistických skupín – aby sa dali buď zakázať, respektíve by sa mohli konať iba v konkrétnom priestore – teda by nemohlo ísť o pochody, ale o zhromaždenie na jednom mieste.

Obrazom: Bratislavu zaplavili demonštranti

Premiér zdôraznil, že tému migrantov vláda nepodceňuje a považuje ju za prioritnú. Na summite Európskej únie koncom týždňa Slovensko bude presadzovať zákaz zavedenia povinných kvót pre migrantov pre jednotlivé krajiny. Parlament by mal o migrantoch diskutovať v utorok o 14:00, Fico chce k tomuto bodu vystúpiť v pléne národnej rady. Predseda vlády predpokladá, že parlament prijme uznesenie, ktorým odmietne zavedenie povinných kvót pre migrantov.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Problém s migrantmi sa podľa premiéra musí riešiť predovšetkým v krajinách, z ktorých do Európy odchádzajú. Podľa Fica sa potvrdzuje ekonomický charakter migrácie, 80 až 90 percent migrantov tvoria podľa predsedu vlády mladí muži.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico