Fico podľa opozície ušiel pred argumentmi o tunelovaní SPP

Fico, SPP
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico podľa opozičných poslancov ušiel z rokovacej sály pred argumentmi o tunelovaní Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).

„Premiér sa nedokázal obhájiť ani v jednej otázke, ktorú dostal. Nezastal sa ho ani jeden poslanec ani minister. Aj to je dôkaz, že vláda a parlament neobhajujú záujmy ľudí, ale záujmy finančných špekulantov,“ konštatoval predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Zdôraznil, že opozícia bude pokračovať v dôslednej opozičnej politike a kontrole vládnych prešľapov.

„Vyslovením dôvery pánovi Ficovi poslanci Smeru-SD zároveň podporili Slovenský plynárenský podvod na občanoch, ktorí očakávali istoty,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ.

Obrazom: Mimoriadna schôdza parlamentu

Fico podľa jeho slov o transakcii s SPP nehovorí pravdu, pričom existujú dôkazy, že nekoná v záujme občanov. „Smer-SD má moc, ale nemá pravdu. KDH sa nevzdáva v úsilí o zastavenie tejto nevýhodnej transakcie,“ upozornil Figeľ. „Prehral rozum a občan, vyhrala arogancia a finančné skupiny,“ vyslovil sa predseda Mostu-Híd Béla Bugár.

Odmieta tiež tvrdenia premiéra, že opozícia neponúka riešenia. Zdôraznil, že lacný plyn pre všetkých bude znamenať aj lacný plyn pre bohatých, opozícia navrhuje adresne dotovať plyn pre sociálne slabších. „Koľko by sme mohli pomôcť z 2,5 miliardy eur? Možno by ostalo aj na platy sestier či učiteľov, alebo vyššie dôchodky,“ dodal Bugár.

Ak pred 12 rokmi bola privatizácia SPP zločinom, to, čo dnes urobil s SPP premiér, je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča zločinom na „entú“. Matovič zdôraznil, že Ficovu vládu pred rokom vyzvali na odkúpenie SPP štátom, čo Smer-SD odmietol.

Vysvetlil to na príklade s Horalkou, namiesto celého keksu dal samotnú tyčinku svojim kamarátom a štát si nechal iba obal, za ktorý bude každý rok platiť desiatky miliónov eur. „Keď bol ozajstný Fico zbabelý počúvať opozíciu, dali sme tam aspoň kartónového,“ obhajoval postavenie Ficovej figuríny vedľa rečníckeho pultu.

„Napriek presile sme vydržali 41 hodín,“ poďakoval sa poslancom šéf klubu obyčajných Jozef Viskupič. Aj preto podľa neho nevyšiel arogantný plán predsedu parlamentu Pavla Pašku a účasť v pléne bola v noci počas mimoriadnej schôdza, aj cez deň pri riadnej schôdzi, vždy primeraná.

Opozícia rovnako odsúdila násilie a pitie alkoholu v parlamente.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárJán FigeľJozef ViskupičPavol FrešoRobert Fico
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel