Fico poúčal Kisku, obaja sa v dueli niekoľkokrát nezhodli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska, Robert Fico
Zľava: Kandidáti na prezidenta SR Robert Fico a Andrej Kiska počas televíznej relácie Prezidentské voľby 2014 - Duel kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky, vysielanou RTVS. Bratislava, 26. marec 2014. Foto: SITA/Milan Krupčík

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Kým občiansky kandidát na prezidenta Andrej Kiska v stredajšom diskusnom dueli RTVS pred druhým kolom volieb kritizoval súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča pre jeho blízkosť k vládnej strane, premiér a zároveň ďalší uchádzač o post hlavy štátu Robert Fico vidí na Gašparovičovi aj dobré vlastnosti.

Všetko o prezidentských voľbách nájdete

—> TU.

Prezident by podľa Kisku nemal byť predĺženou rukou politickej strany, ale mal by stáť na strane ľudí a byť pripravený pobiť sa za nich. „Ak diskutujeme najmä o poslednom prezidentovi, ktorý neoficiálne priznal, že je akoby členom vládnej strany, tak to určite nestraníckosť nebola,“ poznamenal Kiska.

Fico si myslí, že každý zo slovenských predchádzajúcich prezidentov má nejaké vlastnosti, ktorými sa treba inšpirovať. „Od pána prezidenta Kováča by som bral principiálnosť. Od pána Schustera by som bral neuveriteľnú energiu v zahraničnopolitickej agende, urobil veľmi veľa pre dobré meno Slovenska,“ dodal Fico. Na súčasnom prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa Ficovi najviac páči vzťah k Slovensku a jeho silný sociálny rozmer.

Fico poúčal Kisku

Obaja kandidáti sa viackrát nezhodli v otázkach zahraničnej politiky, premiér Fico Kisku niekoľkokrát poúčal. Podľa Kisku by napríklad Slovensko malo zostávať v jadre EÚ, je však proti vytvoreniu silného európskeho štátu. „Rovnaké dane, silný euroštát, to sú veci, kde by sme si mali zanechať slobodnú voľbu. Veci, ktoré si dokážeme riadiť my sami, by sme si mali riadiť my sami,“ myslí si Kiska.

V prípade bánk by však podľa Kisku mala existovať spoločná kontrola či legislatíva. Fico zareagoval s tým, že dnes nikto v EÚ nehovorí o superšáte ani o rovných daniach. „To sú témy, ktoré dnes vôbec nie sú predmetom rokovania EÚ,“ tvrdí. Slovensko sa podľa neho musí predovšetkým držať Nemecka a Francúzska, teda hlavných motorov európskej integrácie. „Červená čiara pre mňa je, nikdy nebudem súhlasiť, aby náš štátny rozpočet bol schvaľovaný v Bruseli,“ dodal.

Na vstup Turecka do EÚ mali rozdielny názor

Uchádzači o prezidentský post sa nezhodli ani na otázke vstupu Turecka do EÚ. „V prvom rade Turecko ako také by muselo prejaviť ochotu do EÚ vstúpiť a Turecko v posledných dvoch rokoch vôbec túto ochotu nemá, takže neviem, prečo otvárate túto otázku,“ povedal Kiska moderátorovi diskusie. „Tu sa veľmi mýlite, pretože Turecko oficiálne neustále opakuje požiadavku na vstup do tejto inštitúcie. Problém je dnes v tom, že Turecko neplní kritériá na vstup do EÚ,“ opravil Kisku Fico.

Kandidátov rozdelila aj téma leteckých náletov na Srbsko pred 15 rokmi. Na otázku, či by ako prezident dal súhlas na poskytnutie nášho vzdušného priestoru pre bombardovanie Srbska, Kiska odpovedal, že ako hlava štátu by zahraničnú politiku netvoril sám. „Naša spoločnosť by nešla správnym smerom, ak by si prezident sám tvoril zahraničnú politiku. Ak by k tomu došlo, sadol by som si s premiérom, ministrom zahraničia a dali by sme spoločné stanovisko,“ dodal.

Podľa Fica je Kiskov názor dôkazom toho, že keď nemá názor, okamžite sa obracia na vládu, ale tam, kde ide o útoky na vládu, tam je Kiska principiálny. „Ja som bol vtedy politik a razantne som odmietol súhlas vlády SR s poskytnutím vzdušného priestoru pre bombardovanie, pretože to viedlo k obrovskému množstvu civilných obetí,“ konštatoval Fico. Pri leteckých náletoch podľa neho došlo k porušeniu medzinárodného práva. Ako prezident by presviedčal vládu, aby takéto rozhodnutie neurobili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaRobert Fico