Fico prezradil závery zo summitu, o kvótach nehovorili

Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas TB po mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, ktoré do Bruselu zvolal predseda ER. Brusel, Belgicko, 24. september 2015. Foto: SITA/Diana Černáková

BRUSEL 24. septembra (WebNoviny.sk) – Európski lídri v stredu v noci na mimoriadnom summite v Bruseli k migrácii diskutovali hlavne o júnových záveroch Rady a venovali sa im viac do detailov. Takisto sa zhodli, že hot-spoty, čiže miesta, kde by sa mali migranti identifikovať a registrovať, by mali byť v Taliansku a Grécku zriadené do konca novembra. Vyplýva to zo slov predsedu vlády Roberta Fica, ktorý po skončení summitu v Bruseli informoval médiá.

Fico priznal že v stredu v noci neschvaľovali žiadne závery, „urobili iba vyhlásenie“, v ktorom sa konštatuje, že sa od členských štátov očakáva, že na riešenie migračnej krízy poskytnú finančné príspevky. Podľa šéfa vlády sa hovorí o približne miliarde eur.

Treba posilniť ochranu hraníc

Pokiaľ ide o ochranu hraníc, podľa Fica nepadli žiadne konkrétne návrhy. Premiéri sa však zhodli, že treba posilniť ochranu vonkajších hraníc EÚ a schengenu a zamedziť tak ďalšiemu veľkému prílevu migrantov do Európy. Ako Fico dodal, viacerí premiéri uviedli, že je medzi migrantmi veľa ekonomických migrantov. „Niekoľko premiérov potvrdilo, že 80 percent z nich sú mladí muži,“ dodal. Podľa jeho slov tak začína prevládať racionalita v tejto migračnej téme.

Fico na brífingu podčiarkol, že premiéri hovorili aj o tom, že osem miliónov Sýrčanov je presídlených v rámci Sýrie a ďalšie štyri milióny sú v táboroch v Libanone, Jordánsku a Turecku. Práve s Tureckom by podľa Fica mali začať priame rokovania. „Vyhli sme sa hlbšej diskusii o Sýrii, je tam veľa rozdielnych názorov, nikto nemal odvahu charakterizovať, čo sa tam deje,“ objasnil premiér.

Na mimoriadnom summite predseda vlády hovoril aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. „Hovoril som s pánom Tuskom hlavne o V4, ktorá dnes opäť preukázala svoju životaschopnosť,“ uviedol. Tak, ako býva zvykom pred summitmi, zástupcovia vlád krajín V4 sa stretli a koordinovali svoje postoje. Ako sa uvádza na stránke českého úradu vlády, premiéri vo vyhlásení deklarovali pripravenosť pomôcť pri efektívnom riešení krízy. Takisto sú ochotní posilniť svoju angažovanosť a naďalej prispievať k spoločným krokom v rámci EÚ, uvádza sa vo vyhlásení.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Ministri vnútra v utorok rozhodli o prerozdelení 120 tisíc utečencov z táborov v Grécku a Taliansku aj napriek nesúhlasu Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska. V utorok na Výbore NR SR pre európske záležitosti Fico uviedol, že na summite očakáva vášnivú diskusiu.

Napokon v stredu na stretnutí premiérov a prezidentov členských krajín EÚ podľa Fica o kvótach a rozhodnutí ministrov nediskutovali. „Každý rešpektoval rozhodnutie menšiny a každý rešpektoval rozhodnutie väčšiny,“ uviedol.

Ako premiér avizoval už v utorok, Slovensko sa chce proti rozhodnutiu ministrov brániť. V stredu po zasadnutí vlády konkretizoval, že Slovensko plánuje pre kvóty podať žalobu na Súdny dvor v Luxemburgu. Na mimoriadnom summite však tiež o tejto téme nediskutovali. „Nikto sa na to nepýtal, ani na chodbách,“ informoval Fico.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Európska rada