Fico rozhodol, že do Nitrianskeho kraja naleje osem miliónov

Premiér Robert Fico sa na zasadnutí vlády v Nitre stretol aj so šéfom Nitrianskeho kraja Milanom Belicom Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

NITRA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Takmer osem miliónov eur vyčlenila vláda Roberta Fica pre Nitriansky kraj na stredajšom výjazdovom zasadnutí v Župnom dome v Nitre. Na investičné akcie v sociálno-ekonomickej oblasti schválila 2 493 000 eur a 5 450 611 eur pôjde na zlepšenie postavenia nezamestnaných mladých ľudí na trhu práce v Nitrianskom kraji prostredníctvom národného projektu Praxou k zamestnaniu.

Zo štátnych peňazí sa opraví aj zámok aj domov dôchodcov

Ako povedal premiér Robert Fico na tlačovej besede po zasadnutí, schválené projekty predstavujú „všehochuť toho, čo obce a mestá v Nitrianskom kraji potrebujú a nemajú na to vlastné zdroje.“ Medzi najväčšie patrí rekonštrukcia Zámku Topoľčianky, na ktorú vláda schválila 200-tisíc eur. „Očakávame, že táto národná kultúrna pamiatka by mohla byť využívaná v rámci slovenského predsedníctva v Európskej únii, ktoré sa začína po 1. júli 2016,“ povedal Fico.

Spolu 288-tisíc eur pôjde Domovu dôchodcov v Šali, na rekonštrukciu opláštenia Zimného štadióna v Nitre dostane mesto Nitra 150-tisíc eur, spolu 15-tisíc eur pôjde na rekonštrukciu benediktínskeho kláštora na Zobore. Ďalšie financie dostanú obce na rekonštrukcie kultúrnych domov, materských škôl, ciest, chodníkov, verejného osvetlenia či domov smútku. Peniaze z kapitoly Všeobecná pokladničná správa ministerstva financií má rezort uvoľniť do 31. októbra 2015.

Na úseku školstva vláda okrem iného podporí dobudovanie a vybavenie centier odborného vzdelávania a prípravy zameraných na strojárstvo a elektrotechniku. V oblasti zdravotníctva je v pláne výstavba prechodu medzi pavilónom chirurgických disciplín a novým liečebným pavilónom vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Vláda tiež podporí vybudovanie zdravotníckeho zariadenia v Šali a peniaze by chcela nájsť aj na projekty v oblasti odvádzania a čistenia komunálnych odpadových vôd v rámci doteraz neriešených aglomerácií v Nitrianskom kraji.

Na spoločný obed s vládou prišiel aj majster sveta v chôdzi

Podporiť chce aj prípravu rýchlostnej cesty R8, ktorá sa má začínať v obci Hradište a skončiť v Nitre, kde by sa napojila R1. V pláne je aj dostavba príjazdovej komunikácie R1 v časti Lehota a generálna oprava Univerzitného mosta v Nitre. Pre výstavbu nového mosta cez Dunaj má ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zabezpečiť verejné obstarávanie na štúdiu realizovateľnosti cesty I. triedy Topoľčany – Nitra – Komárno. V pláne je tiež uzavretie memoranda medzi Železnicami SR a Mestom Nitra o spoločnom postupe obnovy železničnej stanice Nitra a vyhlásenie verejného obstarávania na výber dopravcu pre linku diaľkovej železničnej dopravy na úseku Bratislava – Šaľa – Šurany – Levice – Kozárovce – Zvolen – Banská Bystrica.

Na spoločný obed s vládou do Župného domu v Nitre pozvali majstra sveta v chôdzi na 50 kilometrov Mateja Tótha, ktorému Fico osobne zablahoželal k víťazstvu.

Fakultná nemocnica v Nitre dostane 960-tisíc eur

Ministerstvo zdravotníctva SR poskytne Fakultnej nemocnici Nitra (FN NR) 960-tisíc eur. Informoval o tom hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla. Finančné prostriedky pôjdu na vybudovanie komunikačného prechodu medzi pavilónom chirurgických disciplín a novým liečebným pavilónom FN NR. „Finančná podpora pomôže predovšetkým skvalitniť starostlivosť o pacientov, pretože sa oveľa rýchlejšie dostanú aj k modernej medicínskej technike, ktorú má FN NR k dispozícii,“ povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Finančná podpora pre štátne nemocnice je podľa ministerstva dôležitým krokom, aj s dôrazom na to, že infraštruktúra je v niektorých nemocniciach zastaraná (priemerný vek nemocničných budov na úrovni 42 rokov) a nevyhovujúce je aj logistické usporiadanie. To všetko sú podľa MZ faktory, ktoré môžu v nemocniciach ovplyvňovať aj nadväzujúce problémy.

„Finančné injekcie v podobe kapitálových výdavkov pomôžu nemocniciam pokryť náklady na uskutočnenie viacerých aktuálnych investičných projektov a zvýšiť tak kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ informoval Bubla. Podľa neho riaditelia nemocníc, ktorí už finančné prostriedky dostali, konštatovali, že táto podpora im pomôže vo veľkej miere zlepšiť podmienky na pracoviskách, kde sa priamo zvýši úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti a v neposlednom rade aj komfort pacientov a návštevníkov ich nemocníc. Jedným z ťažiskových zámerov ministerstva zdravotníctva je podpora ozdravného programu vo fakultných a univerzitných nemocniciach, podpora efektivity a kvality, pričom obnova budov, ktoré už majú svoju históriu, do tohto zámeru podľa rezortu jednoznačne patrí.

Tento rok už financie z rozpočtu kapitoly ministerstva zdravotníctva získali viaceré nemocnice. Pre Fakultnú nemocnicu Trnava išlo 1,79 milióna eur na rekonštrukcie vonkajších a vnútorných priestorov viacerých kliník, na vybudovanie výťahov, dobudovanie parkoviska a nákup moderných nemocničných lôžok. Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica dostala 1,33 milióna eur na renováciu asfaltových povrchov a parkovacích miest v areáli nemocnice, na rekonštrukciu a nevyhnutnú údržbu podlaží dvoch monoblokov, na údržbu a rekonštrukciu priestorov polikliniky a rekonštrukciu výťahu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoViliam Čislák