Fico s Kažimírom sa chválili dobrými ekonomickými výsledkami Slovenska

Peter Kažimír, Robert Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico a minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – Pokles deficitu štátneho rozpočtu za minulý rok oproti rozpočtovanej úrovni o vyše 770 mil. eur na výsledných 1,22 mld. eur by mal v konečnom dôsledku znamenať aj nižší ako očakávaný verejný dlh a zrejme aj nižší schodok verejných financií.

Konštatoval to na stredajšej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého by tak hrubý dlh mohol ku koncu roka 2017 predstavovať 50,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa posledných údajov pritom vláda počítala s dlhom na úrovni cez 51 % HDP.

Podobne nižší by mohol byť aj schodok, aj keď Kažimír upozorňuje, že tento výsledok bude závisieť aj od výsledku hospodárenia ostatných zložiek verejnej správy, ako sú napríklad obce, mestá a kraje.

„Som veľmi opatrný, ale dovolím si domnievať sa, že ten výsledok bude lepší, ako sme odhadovali pri návrhu rozpočtu na budúci rok. Ja by som si prial, aby sme boli blízko číslu, ktoré bolo v návrhu rozpočtu na rok 2017, teda okolo 1,3 % HDP,“ povedal. Schválený rozpočet pritom hovoril o očakávanom schodku za minulý rok na úrovni cez 1,6 % výkonu ekonomiky.

Výzvy vlády v ekonomickej oblasti

Dosiahnuté výsledky pritom podľa premiéra Roberta Fica dokazujú, že vláda je vo finančnej disciplíne veľmi opatrná.

„My vždy robíme rozpočet pomerne konzervatívne. Čo nás prekvapuje, že pri takomto konzervatívnom pohľade na financie sme vždy atakovaní opozíciou ale niekedy aj médiami, že naše rozpočty sú vraj nerealistické,“ povedal s tým, že to nie je 100-percentný výsledok činnosti vlády, tá ale podľa neho robí množstvo aktívnych opatrení, ktoré k dobrým číslam pomáhajú.

Za najväčšie výzvy v ekonomickej oblasti pre vládu pritom premiér označil predovšetkým riešenie otázky nedostatku pracovnej sily, pokračovať v tlaku na rast miezd a takisto v boji proti korupcii.

Druhý najnižší schodok štátneho rozpočtu

Štátny rozpočet vykázal ku koncu minulého roka schodok vo výške 1,22 mld. eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na rok 2017 zlepšenie o 773 mil. eur. Za posledných deväť rokov ide o druhý najnižší schodok štátneho rozpočtu. Príjmy štátneho rozpočtu v roku 2017 dosiahli výšku 14 mld. eur a výdavky výšku 15,2 mld. eur.

Daňové príjmy boli pritom o 377,6 mil. eur nižšie, najmä kvôli nižšiemu výberu dane z príjmov právnických osôb. Naopak, výber dane z pridanej hodnoty bol vyšší o takmer 174 mil. eur, a to podľa rezortu financií najmä z titulu pokračujúceho zlepšovania efektívnosti výberu daní. Ostatné príjmy štátneho rozpočtu boli vyššie o 71,2 mil. eur.

Skutočne dosiahnuté výdavky štátneho rozpočtu boli oproti schválenému rozpočtu nižšie. Výdavky boli nižšie vo všetkých kategóriách. Išlo napríklad o úsporu na transfere pre Sociálnu poisťovňu, pri platbe do rozpočtu EÚ, úsporu na riadení dlhu a v ďalších kategóriách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KažimírRobert Fico
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR