Fico sa bojí zrušenia imunity, vyhlásil Dzurinda

Referendum
Foto: SITA/Igor Svítok

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Napriek tomu, že SDKÚ-DS svojich voličov nevyzvala k účasti na referende, jej predseda Mikuláš Dzurinda zahlasovať prišiel. Krátko po 17:30 svoj referendový lístok vhodil do urny v Základnej škole Dr. Milana Hodžu na Škarniclovej ulici v Bratislave. „Možnosť zúčastniť sa na referende je prejavom slobodnej vôle. V mojom prípade i úcty voči ľuďom, ktorí sa občiansky angažovali,“ vysvetlil Dzurinda dôvod, prečo napokon zmenil svoj názor. Prvotný zámer nezúčastniť sa na referende, ako to urobili niektorí koaliční politici, podľa svojich slov zmenil z úcty k ľuďom, ktorí sa pod petíciu podpísali.

Ľudia sa môžu v referende vyjadriť k šiestim otázkam:

1. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) zákonom zrušila povinnosť fyzických osôb a právnických osôb platiť úhradu za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom (koncesionárske poplatky, pozn. redakcie)?

2. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom rozšírila možnosť prerokovať konanie poslanca NR SR ako priestupok na všetky priestupky podľa zákona o priestupkoch (zúženie poslaneckej imunity, pozn. redakcie)?

3. Súhlasíte s tým, aby NR SR ústavným zákonom znížila počet poslancov NR SR na 100 s účinnosťou od nasledujúceho volebného obdobia?

4. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom ustanovila, že orgány verejnej moci môžu obstarávať osobné motorové vozidlá s obstarávacou cenou maximálne 40-tisíc eur?

5. Súhlasíte s tým, aby NR SR ustanovila možnosť voliť poslancov NR SR a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu?

6. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona?

SaS, ktorá uspela vo voľbách, presadila štyri body referenda do programových téz novej stredopravej vládnej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd.

Dzurinda si myslí, že Smer-SD vyzval svojich voličov k neúčasti na referende preto, lebo líder tejto najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany Robert Fico sa bojí zrušenia imunity. Prípadný neúspech referenda Dzurinda za tragédiu považovať nebude. „Všetkých šesť volieb je v rukách moci zástupcov ľudu,“ dodal.

Zo svojho volebného okrsku v budove Základnej školy v Novej Dedinke odišla Radičová po hlasovaní s darčekom. Starostka Novej Dedinky Viola Takáčová jej totiž do zbierky darovala sošku anjela, čomu sa premiérka potešila.

Béla Bugár očakáva nízku účasť v referende

V prešovskej väznici hlasovalo sedem väzňov

Väčšina pacientov v Nitre si nevybavila preukaz

V Trenčíne o referendum zatiaľ nie je veľký záujem

Veľa Rómov z Luníka IX nevie, čo je referendum

Ľudia sa sťažujú na formuláciu otázok. Nechápu im

Referendu konkurujú jarmoky

V Korni nepomáha účasti ani možnosť zvozov

V Bratislave nával voličov k večeru neočakávajú

Štatistici sú pripravení na spracovanie referenda

Hlasovanie je pokojné, tvrdí ústredná komisia

Vstaňte od sporáka a príďte, vyzval voličov Sulík

Dnešný plebiscit v Bratislave patrí najmä mladým

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováMikuláš Dzurinda