Fico sa obrátil na Európsku komisiu, na Slovensku sa porušujú ľudské práva a zásady právneho štátu

SMER SD: Zvýšenie odvodu pre banky
Predseda Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/¼udovít Vaniher
  • aktualizované 20. septembra, 14:58

Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico vyzval Európsku komisiu (EK), aby sa začala zaoberať dodržiavaním zásad právneho štátu na Slovensku. Fico to povedal na pondelkovej tlačovej konferencii.

Podľa bývalého trojnásobného predsedu vlády sú v súvislosti s väzobným stíhaním obvinených v korupčných kauzách porušované ľudské práve a zásady právneho štátu. Fico situáciu prirovnal k 50. rokom minulého storočia a čistkami československých stalinistov.

„Situácia je natoľko vážna, že musíme začať hovoriť o otvorení zmluvy o Európskej únii. Tá vo svojom článku sedem odsek dva hovorí úplne jasne, že Európska rada môže na návrh jednej tretiny členských štátov alebo na návrh EK a po získaní súhlasu od Európskeho parlamentu jednomyseľne rozhodnúť o existencii závažného alebo pretrvávajúceho porušenia hodnôt, na ktorých je založená Európska únia,“ povedal Fico.

Predseda Smeru-SD pripomenul informácie z tajnej správy Slovenskej informačnej služby (SIS) o existencii skupiny vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá ovplyvňuje svedkov a manipuluje svedecké výpovede.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) tento krok víta. „Som v kontakte s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a viem povedať, že v Komisii oceňujú iniciatívu vlády očistiť právny štát na Slovensku, preto sa tejto výzve Roberta Fica vôbec nebránim,“ ozrejmil premiér na pondelkovej tlačovej konferencii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerRobert FicoUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSMER-SD