Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlada fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas rokovania mimoriadnej 121. schôdze vlády SR na tému: Stanovisko vlády SR k návrhu Európskej komisie na rozšírenie sankcií voči Ruskej federácií. Bratislava, 4. september 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
4. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Fico sa nad sankciami smeje, správanie Ruska vraj nezmenia

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Vláda SR podporuje politické riešenie situácie na Ukrajine. Vyhlásil to vo štvrtok po mimoriadnom zasadnutí vlády premiér Robert Fico. „Náš politický postoj zostáva nemenný, podporujeme politické riešenie krízy na Ukrajine a pokračovanie v intenzívnom a diplomatickom dialógu s Ruskom,“ citoval premiér z inštrukcie pre veľvyslanca v Bruseli.

Ako ďalej zdôraznil, na tomto stanovisku sa zhodla tak Vláda SR, ako aj sociálni partneri. Podľa premiéra nemožno zamieňať sankcie so stratégiou a prijímané sankcie podľa neho nevedú k deeskalácii konfliktu, práve naopak.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zmena správania Ruska podľa Fica nehrozí

Ako ďalej Fico uviedol, je dobré, že Európska komisia sa rozhodla nerozširovať už existujúce reštriktívne opatrenia na ďalšie oblasti ako napríklad energetika. „Zostali sme v tých istých sektoroch, ktoré boli predmetom prvej a druhej vlny sankcií, iba sa do určitej miery prehlbujú. Už aj toto naznačuje, že takýto typ sankcií nemôže zmeniť na správaní Ruskej federácie nič,“ povedal.

Premiér upozornil na tri oblasti sankcií, ktoré by sa mali v ďalšom kole rozšíriť. „Predovšetkým to je oblasť kapitálového trhu. Tu dostal inštrukciu veľvyslanec, že nemôže súhlasiť s textom, ktorý stavia slovenský bankový a finančný systém do veľkého rizika v súvislosti s existenciou dcéry Sberbank na území Slovenska,“ podotkol Fico.

Premiér sa nad sankciami smeje

Zároveň dodal, že v prvom a druhom kole sankcií bola dcérska banka vyňatá zo zoznamu sankcionovaných finančných ústavov, keď sa sankcie dotkli iba materskej firmy. „Tým, že dcéra Sberbank na Slovensku je na území Európskej únie, sankcie sa jej netýkali. Ak bude prijatý text v oblasti kapitálového trhu, tak vytvárame obrovské riziko,“ priblížil Fico.

V oblasti výrobkov dvojakého použitia, teda tých, ktoré môžu byť použité na civilné aj vojenské účely, požiadal premiér veľvyslanca o vyňatie niektorých produktov zo zoznamu. Fico to odôvodnil charakterom slovenského hospodárstva. Vláda taktiež nie je presvedčená, že je správne, aby sa zakázal vývoz tovarov a technológií dvojakého použitia aj civilným užívateľom Ruskej federácie.

„Úprimne povedané, trošku sa nad týmito sankciami aj smejem, pretože máme informácie, že cez Bielorusko, Turecko, ako členský štát NATO, sa valí všetok tovar do Ruskej federácie,“ uzavrel Fico s tým, že sankcie strácajú efekt a nič nezmenia na správaní Ruskej federácie k Ukrajine.

Odporúčané články

Le Penová odsúdila zastavenie dodávky bojovej lode pre Rusov Vláda o sankciách voči Rusku nerozhodla, brzdí ju Brusel

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...