Fico sa nevie vysporiadať so svojím konfliktom záujmov, uviedla Žitňanská

Lucia Žitňanská
Exministerka spravodlivosti a poslankyňa parlamentu Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Expremiér Robert Fico (Smer-SD) sa počas dvoch týždňov nevie vysporiadať so svojím konfliktom záujmov v prípade kandidatúry na post ústavného sudcu.

Uviedla to bývalá ministerka spravodlivosti a nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská. Tá navyše dodala, že tento faktor by mal Fica diskvalifikovať.

Sila Ústavného súdu SR

Žitňanská okrem iného spomenula aj silu Ústavného súdu SR, ktorý v závere januára tohto roka zrušil ústavný zákon parlamentu o bezpečnostných previerkach pre sudcov.

„Silu tejto inštitúcie sme videli zrušením ústavného zákona. To je vážne rozhodnutie,“ uviedla. „Sledujeme politický chaos v tomto pléne a máme chaos z jedného jediného dôvodu, že jeden z kandidátov je v konflikte záujmu, s ktorým sa nevie vysporiadať,“ povedala Žitňanská.

Fico nie je radovým poslancom

Pripomenula tiež, že Robert Fico nie je radovým poslancom, pri ktorom stačí, ak nebude hlasovať sám za seba.

„Hovoríme o predsedovi najsilnejšej politickej strany, ktorý sa zúčastňuje na Koaličných radách a je určujúcim hlasom pre kreovanie dohody tohto parlamentu, kto bude a nebude sudcom Ústavného súdu SR,“ dodala.

Lucia Žitňanská tiež považuje zodpovednosť poslancov za podceňovanú. „My musíme niesť patričnú mieru zodpovednosti za svoje rozhodnutie. Ja nepodporím tajnú voľbu, pretože ak nie sú strany schopné rokovať otvorene a verejne, musia svoje účty skladať aspoň verejným hlasovaním,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR