Fico si myslí, že v parlamente prejde ústavné zastropovanie dôchodkového veku

Robert Fico
Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica je veľká šanca, že parlament nakoniec schváli návrh ústavného zákona o zavedení stropu na dôchodkový vek.

Ako uviedol na tlačovej besede, opozičné strany avizujú, že majú záujem urobiť v návrhu drobné zmeny. „Bavíme sa predovšetkým o tom, že v prípade najmä žien, ktoré vychovali deti, aby sme dali ešte určité úľavy,“ povedal.

Predkladatelia návrhu ústavného zákona podľa Fica dostanú od neho a ministra práce Jána Richtera podnety a budú o nich rokovať s opozíciou. „Teda ako by mohlo to ustanovenie vyzerať, pokiaľ ide o ďalšie úľavy pre ženy,“ tvrdí šéf Smeru.

V prvom čítaní návrh prešiel

Parlament v polovici septembra posunul do druhého čítania návrh ústavného zákona od poslancov za Smer-SD, ktorým sa má na Slovensku zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku.

Legislatívny návrh ohraničuje vek odchodu do dôchodku 64 rokmi. Každý, kto vychoval dieťa, má mať právo na primerané zníženie maximálneho penzijného veku, a to „za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu“.

Za posunutie návrhu do druhého čítania hlasovalo 93 poslancov, 29 bolo proti a 19 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Návrh podporili aj niektorí poslanci za stranu Most-Híd, spomedzi opozičných poslancov za hlasovali poslanci za hnutie Sme rodina a poslanci za ĽS Naše Slovensko.

Ustanovenie o minimálnej mzde

Návrh ústavného zákona obsahuje aj ustanovenia o tom, že primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia, ako aj o tom, že štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok.

Do návrhu ústavného zákona, ktorým sa má zaviesť strop na dôchodkový vek, vložili poslanci za Smer-SD aj ustanovenia o minimálnej mzde.

V návrhu ústavného zákona sa uvádza, že „každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda“. Podrobnosti o úprave minimálnej mzdy návrh ústavného zákona ponecháva na obyčajný zákon.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSMER-SD