Fico: Smer-SD sa za svoju neotesanosť a ľudovosť nehanbí

Robert Fico
Predseda strany SMER-SD Robert Fico počas prejavu v rámci slávnostného snemu strany SMER - sociálna demokracia. Nitra, 5. december 2015. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Vládny Smer-SD sa nehanbí, ak jeho predstaviteľov vnímajú ako prirodzených, neotesaných a ľudových. Na sneme Smeru-SD v Nitre to povedal predseda strany Robert Fico. Do parlamentných volieb ide Smer-SD s plným rešpektom.

Fico označil Smer za stranu, ktorá je stabilná, dôveryhodná, čitateľná, plní sľuby a záväzky, ktorá je kompetentná a ktorá vie vyvodzovať politickú zodpovednosť. Predseda Smeru si tiež myslí, že dnes s nimi nikto nesúťaží a nikto neponúka lepšie spravovanie verejných vecí. „Sme na našich voličov hrdí a ďakujeme im za pretrvávajúcu podporu,“ povedal Fico s tým, že Smer budovali ako dlhodobý projekt.

Po parlamentných voľbách Fico preferuje silnú a stabilnú vládu s čo najmenším počtom členov. Fico sa domnieva, že súčasťou silnej a stabilnej vlády bude aj Smer, alebo bude Slovensku vládnuť nový zlepenec. Opozičnú trojku Most-Híd, KDH a Sieť upozornil, že bez SaS alebo OĽaNO-NOVA vládu nezostavia, preto ponúkajú nový zlepenec. Opozičné stredopravé strany Fico vyzval na zjednotenie, podobne ako zjednotil priestor naľavo Smer pred rokmi.

Premiér zopakoval, že bezpečnosť Slovenska je pre vládu na prvom mieste. Európa by sa podľa neho mala sústrediť na stabilizáciu bezpečnostnej situácie v Sýrii a Turecku, dôslednú ochranu schengenských hraníc a odčleniť treba ekonomických migrantov od tých, ktorí potrebujú pomoc. Do Európy sa podľa Fica infiltrovali bojovníci Islamského štátu. „Každý, kto schvaľuje terorizmus, bude monitorovaný,“ povedal Fico.

Sestrám na margo platov predseda Smeru odkázal, že sa môžeme prikrývať len takou perinou, na akú máme. Pripomenul, že v štátnych nemocniciach sestry dostávajú vyššie platy.

Druhá vláda Smeru podľa Fica vyvrátila demagogické tvrdenia, že ľavica nevie hospodáriť. Vláda podľa neho prijímala systémové opatrenia, za také označil boj proti daňovým únikom – vďaka ktorým štát za štyri roky získal viac ako 1,6 miliardy eur, zmenu Zákonníka práce, spustenie elektronické trhoviska rezortom vnútra, reformu verejnej správy ESO, prijatie nových volebných kódexov, nový zákon o športe, ústavnú ochrany vody pred vývozom do zahraničia, či nový zákon o odpadoch. „Jednoducho robíme pre ľudí,“ konštatoval Fico.

Smer podľa premiéra konsolidoval verejné financie, znížil nezamestnanosť a Slovensko necháva v lepšom stave, než v akom ho prebral v roku 2012. „Priznávam, urobili sme aj chyby,“ dodal Fico. Z čísiel sa podľa predsedu Smeru-SD nikto nenasýtil, v určitom okamihu správne je podľa Fica správne, aby sa štát podelil so svojimi výsledkami. Premiér pripomenul, že dva sociálne balíčky na zlepšenie sociálnej úrovni obyvateľov s 30 konkrétnymi opatreniami vláda naplnila. „Balíčky sú úspešné, realizujeme ich bez zvyšovania deficitu,“ vysvetlil Fico.

Tretí sociálny balík, s ktorým Smer-SD pôjde do volieb, bude mať náklady jednej miliardy eur. Fico sa domnieva, že miliarda eur tretieho sociálneho balíka nebude mať negatívny vplyv na fiškálne ciele. Desať opatrení zahŕňa vytvorenie stotisíc nových pracovných miest do roku 2020, ďalšie zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov za asi 90 miliónov eur, podporu výstavby nájomných bytov za asi 90 miliónov eur, výstavbu 2000 učiteľských bytov za 100 miliónov eur, príspevok na bývanie študentov a rekonštrukcie internátov vo výške 50 miliónov eur, zdvojnásobenie vianočných dôchodkov v sume 50 miliónov eur, či viac peňazí pre opatrovateľov postihnutých detí a dôchodcov.

Samosprávy by mali dostať 100 miliónov eur na opravy 1000 km regionálnych ciest, k bezplatným vlakom by mali pribudnúť aj autobusy zadarmo pre študentov a seniorov, čo štát vyjde na 30 miliónov eur. Sto miliónov chce dať Smer do bezpečnosti, zvýšia sa počty policajtov o 2500, policajti aj vojaci by mali dostať lepšiu výzbroj a techniku. Fico v prejave na sneme Smeru upresnil, že ak strana bude vo vláde, opatrenia tretieho sociálneho balíčka budú súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD