Fico splnil ďalší bod, odškrtol zníženie zdravotných odvodov

Robert Fico
Predseda vlády Robert Fico počas TB na tému: Národná rada SR schválila zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Premiér SR Robert Fico opätovne vytiahol tabuľu s 15 opatreniami, ku splneniu ktorých sa zaviazal, aby z nej tentoraz odškrtol zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov.

Finančne ide o najnáročnejšie opatrenie

Urobil tak tesne po tom, čo odvodovú úľavu schválil parlament. Ako skonštatoval, ide zatiaľ o finančne najnáročnejšie opatrenie, urobia však všetko pre to, aby bolo udržateľné. V budúcom roku chcú vytvoriť rezervu na ďalší sociálny balík.

Fico hovorí o historickom znižovaní zdravotných odvodov na Slovensku, podotkol, že opatrenie podporili aj niektorí opoziční poslanci. Pripomenul, že ľudia zarábajúci na úrovni minimálnej mzdy, si vďaka zníženiu zdravotných odvodov a zvýšeniu minimálnej mzdy na 380 eur prilepšia od budúceho roka o 32 eur mesačne.

„Môžeme hovoriť o akomsi trinástom plate,“ uviedol Fico. Avizoval, že chcú na Slovensku vytvoriť také prostredie, aby sa ľuďom oplatilo pracovať, nie zostávať doma a byť odkázaný na sociálne dávky. Premiér zároveň ubezpečil, že minimálnu mzdu budú zvyšovať aj v roku 2016.

Vláda jednou rukou dáva, druhou však oveľa viac berie

Podľa ministra financií Petra Kažimíra ide o reálne opatrenie pre ľudí, ktorí majú problém sa zamestnať. „Aby boli zaujímavejší pre trh práce, a aby tie podmienky ich motivovali vystúpiť so sociálnej siete a živiť sa vlastnými rukami,“ povedal Kažimír. Ten nevylúčil, že ak na to bude priestor v rozpočte, budú uvažovať o rozšírení odpočítateľnej položky aj na ďalšie skupiny pracujúcich.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa vláda jednou rukou síce dáva, ale druhou zase oveľa viac ľuďom berie. Ako tvrdí, zmeny v politike zamestnanosti a zdravotných odvodoch sú v celkovej sume viac ako 200 mil. eur, od budúceho roku však na daniach od podnikateľov a na zvýšenej dani z pridanej hodnoty štát vyberie 500 mil. eur navyše. „Ten pomer jedno euro dáva, 2,5 eura berie, je vyjadrením reálneho trendu, ktorý naštartuje schválenie štátneho rozpočtu“ skonštatoval Figeľ.

Parlament odobril v piatok zavedenie odpočítateľnej položky na zdravotné odvody vo výške 380 eur mesačne. Uplatniť si ju budú môcť zamestnanci s príjmom menej ako 570 eur mesačne v hrubom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico