Fico v Štrasburgu odhalil bustu Alexandra Dubčeka

Fico v Štrasburgu odhalil bustu Alexandra Dubčeka
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico a predseda EP Martin Schulz počas slávnostného odhalenia busty Alexandra Dubčeka v priestoroch Európskeho parlamentu (EP). Štrasburg, 13. december 2016. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Alexander Dubček, významná osobnosť československých dejín, bol pre predsedu Európskeho parlamentu (EP) Martina Schulza vzorom.

Povedal to v utorok pri slávnostnom odhalení busty Alexandra Dubčeka v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu za prítomnosti slovenského predsedu vlády Roberta Fica a synov Alexandra Dubčeka Milana a Pavla. Fico je v utorok v Štrasburgu, kde v pléne Európskeho parlamentu hodnotí predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ.

Veril v lepšiu budúcnosť

Ako uviedol premiér Fico, Alexander Dubček veril v lepšiu budúcnosť. Pripomenul, že práve Dubček bol lídrom v roku 1968, keď Československo prechádzalo významnými zmenami, ktoré smerovali k demokratickému systému. Toto obdobie vstúpilo do dejín ako Pražská jar. V januári roku 1968 bol zvolený za prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.

Ako zdôraznil premiér, Dubček reformoval ekonomický aj politický komunistický režim, čo ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy v auguste v roku 1968 do Československa. Predseda EP Schulz dodal, že Dubček bol jednou z najdôležitejších osobností Európy a je poctou, že jeho busta bude vystavená v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Ocenili aj dve iracké dievčatá

Dubčekovi v roku 1988 na univerzite v talianskej Bologni udelili čestný doktorát. Takisto je aj laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia z roku 1989, ktorú udeľuje EP.

Europarlament tiež slávnostne udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, a to dvom irackým dievčatám Nádji Murád a Lamjí H. Bašár, ktoré prežili zverstvá tzv. Islamského štátu a teraz bojujú za práva jezídov a žien, z ktorých si ISIS robí sexuálne otrokyne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DubčekRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európsky parlament