Kiska podľa analytikov daňovú kauzu nezvláda dobre, Fico o nej mal vedieť už vopred

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Analytik Eduard Chmelár a riaditeľka Aliancie Fair-Play Zuzana Wienk tvrdia, že prezident Andrej Kiska daňovú kauzu nezvláda dobre, verejnosti podľa nich chýbajú základné informácie. Povedali to v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 na RTVS.

„Prezident má len jednu dôveryhodnosť a tá je dôležitou súčasťou jeho mandátu. Konšpiráciám sa darí vtedy, keď sú fakty zahmlievané,“ povedala Wienk. Rozumie však tomu, že prezident nemôže zverejniť všetky zmluvy jeho partnerov. Wienk takisto pripustila, že každý robí chyby, ale dôležité je vedieť ich vysvetliť.

Poukázala na to, že nevieme, či dokumenty, ktoré médiá dostali, sú kompletné a s akým úmyslom ich poslali.

Aj prezident musí byť kontrolovaný

Podľa Chmelára z tejto kauzy vyplýva ponaučenie, že aj prezident musí byť kontrolovaný. Myslí si, že to, čo sa deje, polarizuje spoločnosť, keďže jedna časť by mu chcela odpustiť všetko a druhá ho zase zbytočne démonizuje. Je ale presvedčený o tom, že chyby v účtovníctve neboli náhodné, ale úmyselné.

Poukázal aj na fakt, že v zahraničí, napríklad Nemecku, prezidenti odstúpili za oveľa menšie priestupky. „Očakával by som, že sa k tomu postaví priamo. Toto sa dá porovnať s Babišom (Andrej Babiš, šéf českého ANO, pozn. SITA), obviňovať všetkých naokolo, hovoriť, že sa mu chcú mstiť, lebo sa zastáva občanov. Toto považujem za slabošské,“ povedal Chmelár.

Takisto pripomenul, že zodpovednosť voči sebe vyvodila na Slovensku Iveta Radičová, keď v parlamente zahlasovala za svoju kolegyňu. „Povedal by som, že takéto gestá pôsobia na spoločnosť ozdravujúco,“ dodal Chmelár s tým, že ak si chce Kiska zachovať image bojovníka za čistejšiu politiku, nemá iné východisko.

„Myslím si, že pre túto krajinu systémové zneužívanie informácií na politický boj je zničujúce, pre krajinu, aj pre právo. V tejto súvislosti musím povedať, že pred mesiacom a pol som sa zúčastnila na rokovaní pracovnej skupiny na Úrade vlády, ktorá sa týkala ochrany oznamovateľov korupcie. Pán premiér na tejto skupine vyjadril nesúhlas s tým, aby šéfa úradu menoval prezident. Uviedol dôvody, že nepovažuje prezidenta za dôveryhodnú osobu, pretože spolu s jeho bratom sú daňovými podvodníkmi a pán prezident sa pokúšal vybaviť nejakú protekciu o prokurátora. Viac si nepamätám, ale tieto informácie si pamätám presne. Vtedy som ich považovala za názory pána premiéra, pretože sme ako verejnosť nepoznali žiadne iné podrobnosti, ale v momente, keď táto kauza prepukla, som si veľmi jasne uvedomila, že pán premiér hovoril o tom prípade, a že už začiatkom augusta disponoval informáciami o tomto prípade,“ vyhlásila Wienk s tým, že vystúpila z pracovnej skupiny k tomuto zákonu.

Matovičov prípad je z rovnakého súdka

Ako šéfka Aliancie Fair-play dodala, aj premiér by mal odpovedať na otázky, odkiaľ tieto informácie mal, prečo ich zverejnil na takomto rokovaní a či to bol jediný priestor, na ktorom ich zverejnil.

„Toto počujem prvýkrát, ale neprekvapuje ma skutočnosť, že Robert Fico narába s takými informáciami a zneužíva ich. Prípad Igora Matoviča je z toho istého súdka. Myslím, že každému je jasné, že ten motív, prečo toto vytiahli na prezidenta, bol politický,“ zareagoval Chmelár s tým, že zneužívanie takýchto vecí sa stalo „subkultúrou“.

Zopakoval však, že Kiska by najprv by prezident musel urobiť krok, ktorým sa kauza skončí a môžeme riešiť únik daňových dokumentov. „Demisia je jediný spôsob, ako sa prezident môže očistiť v očiach verejnosti,“ domnieva sa analytik. Zároveň varuje pred tým, aby spoločnosť niekoho – či arcibiskupa, športovca, alebo politika, zbytočne neidealizovala.

O otázke, či je Slovensko mafiánsky štát, sa podľa Wienk nerozhoduje teraz. „Sme krajina v rozklade a ak chceme udržať základy právneho štátu a demokraciu, musíme byť prísni na politikov. V tomto prípade prezidentovi neprislúcha hovoriť, či sme alebo nie sme mafiánska krajina. Primárne musí vysvetliť svoj problém. Ale tá otázka, či sme mafiánsky štát je na mieste a je tu dlhodobo na mieste,“ dodala Wienk.

Pripomenula, že existujú aj iné, oveľa vážnejšie podozrenia, ktoré sa týkajú premiéra a ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaEduard ChmelárIveta RadičováRobert FicoZuzana Wienk
Firmy a inštitúcie Aliancia Fair-playKTAG Kiska Travel Agency