Fico vraj nie je samovrah, Rusovce neopraví zo štátnej kasy

Fico
Premiér Robert Fico Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Vláda sa chce pustiť do dokončenia rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky – kaštieľa v Rusovciach a priľahlého areálu, tak, že na ňu nepôjdu peniaze zo štátnej kasy. Plán dnes svojim kolegom predstavil šéf rezortu financií a premiér ho zatiaľ nechcel konkretizovať, zámer ale privítal.

Nechcem ísť do detailov, ale pôjde o prepojenie štátu a podnikateľského prostredia na Slovensku. Domnievam sa, že by mohlo byť aj takou cťou pre podnikateľský sektor alebo jeho časť, byť zúčastnení na rekonštrukcii národných kultúrnych pamiatok,“ povedal Fico.

Šéf rezortu financií má plán financovania projektu predstaviť do 15 septembra. „Som 20 rokov v politike, verte mi, že hoci mám rád národné kultúrne pamiatky a tiež sme si veľa vytrpeli aj za Bratislavský hrad, ale samovrah nie som, aby som na úkor iných kapitol štátneho rozpočtu teraz išiel rekonštruovať pre účely reprezentácie národnú kultúrnu pamiatku,“ vyhlásil premiér.

Odmenou pre podnikateľov bude dobrý pocit

Peniaze
Foto: www.sxc.hu

Fico si myslí, že podnikatelia, ktorí sa do projektu zapoja, by z toho nemali mať žiadne benefity, napríklad v možnosti organizovať v kaštieli svoje podujatia. „Myslím si, že dobrý pocit by mal postačovať v tomto prípade,“ povedal s tým, že v národnej kultúrnej pamiatke nemožno organizovať čokoľvek. Pripúšťa, že by sa to mohlo u podnikateľov zohľadniť ako nejaký daňový výdavok. Financovanie by nemalo byť formou zbierky, ale malo by ísť o konkrétnu dohodu s veľkými firmami.

Zariadenie má v budúcnosti, ak sa podarí zorganizovať rekonštrukciu, slúžiť na reprezentáciu SR. Napríklad pri návšteve významného zahraničného hosťa by ho tam ubytovali, alebo by sa tam konať významné ústavné akty, podávanie večere prezidentom a podobne. „Toto zariadenie nebude nikdy určené na trvalé bývanie ústavných činiteľov,“ upozornil Fico. Dodal, že „v prípade, ak sa nám projekt podarí zrealizovať, bude prevažná časť areálu slúžiť verejnosti“.

Zostávajúca rekonštrukcia by stála podľa odhadov 32,9 milióna eur bez DPH. Chcú ju financovať bez dopadu na štátny rozpočet a bez ohrozenia iných rozpočtových kapitol. Prezident ponúka, že na projekt možno využiť aj výnos z predaja prezidentskej vily pod Slavínom. Na projekt plánujú využiť aj eurofondy. Jednu časť už z plánov vyškrtli – na takýto projekt totiž nemožno dostať príspevok z Európskej komisie v rámci podpory nášho predsedníctva v Európskej únii v druhom polroku 2016. Práve do tohto termínu by mal byť kaštieľ a areál dokončený.

Túžba po luxuse je zrejme silnejšia ako dôchodky pre ľudí

Znacka,stavba, dialnica
Foto: SITA/Dušan Hein

Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka dokazuje, že vyhlásenia premiéra Roberta Fica a ministra financií Petra Kažimíra o problémoch v rozpočte, boli len zastieracím manévrom, aby mohli siahnuť na peniaze v dôchodkovom sporení.

Skorším termínom odpílenia druhého dôchodkového piliera o mesiac vláda získa navyše 40 miliónov eur, čo je odhad, kam by sa až mohol vyšplhať účet za rekonštrukcia kaštieľa. V dnešných ťažkých časoch je budovanie si luxusných priestorov v kaštieli tým posledným, čím by sa mala vláda zaoberať a na čo by mala dávať peniaze. Vlastná túžba po luxuse je pre vládu zjavne dôležitejšia ako túžba pracujúcich dožiť sa dôchodku,“ povedal dnes pre agentúru SITA Moravčík.

Ak chcú podľa Moravčíka najvyšší ústavní činitelia ukázať spolupatričnosť s ľuďmi, tak by mal premiér prijať ponuku prezidenta Ivana Gašparoviča na predaj jeho niekoľkomiliónovej rezidencie na Slavíne a peniaze použiť na ozdravenie verejných financií a nie na zariadenie väčších a luxusnejších reprezentatívnych priestorov.

Kaštieľ v Rusovciach by si ako viaceré historické pamiatky zaslúžil rekonštrukciu, mala by však slúžiť pre ľudí a nie pre politikov. A nie z poloprázdnej štátnej kasy, ale z nevyužitých eurofondov,“ dodal Moravčík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš MoravčíkRobert Fico