Fico: Vysoké školy boli pred rokom 1989 kvalitnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico na TB po výjazdovom rokovaní 148. schôdze vlády SR v Historickej radnici v Banskej Bystrici. (25. február 2015) Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Ak dáme nabok ideologický balast, vysokoškolské vzdelávanie do roku 1989 bolo podstatne kvalitnejšie ako teraz. Bolo systémové a učitelia sa venovali len tomu, že učili, museli publikovať a venovať sa vedecko výskumnej činnosti, povedal po kontrolnom dni na ministerstve školstva predseda vlády Robert Fico.

Premiér to uviedol v súvislosti s otázkou čistenia vysokoškolského prostredia od nekvalitných vysokých škôl, o ktorej doobeda diskutoval s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Jurajom Draxlerom.

Fico kritizoval problematiku lietajúcich učiteľov

Fico v súvislosti s dnešnou situáciou na vysokých školách kritizoval najmä problematiku „lietajúcich“ učiteľov, ktorí sú podľa neho na ktorejkoľvek právnickej fakulte. Rýchlo odučia, potom utekajú do advokátskej kancelárie a potom zas na inú právnickú fakultu, tvrdí Fico s tým, že nie je možné, aby takto systém fungoval. Čistenie vysokoškolského trhu od škôl, ktoré nespĺňajú kritériá, je podľa premiéra prvoradou úlohou akreditačnej komisie.

Vyzdvihol pritom, že v nej sú nezávislí ľudia a má plnú podporu vlády. Komisiu treba podľa Fica politicky aj slovne podporiť, aby sa nebála prijímať akékoľvek rozhodnutia. Draxler dodal, že akreditačná komisia musí mať v prvom rade dobré materiálne podmienky na svoju činnosť. Povedal, že vyčlenil komisii peniaze, aby mala na pokrytie svojej činnosti. Sú to desaťtisíce, ktoré idú na odmeny.

Fico potvrdil, že nebudú podporovať nekvalitné vzdelávanie

Premiér s ministrom v utorok riešili aj problém jednej vysokej školy, pri ktorej má akreditačná komisia problém s jej pokračovaním. Školu však konkretizovať nechcel. Spomenul však, že riešili napríklad aj Katolícku univerzitu v Ružomberku. Fico informoval, že spoločne s ministrom Draxlerom hľadali riešenia, aby študenti, ktorí študujú na nekvalitných školách, neboli poškodení. Dodal však, že nebudú podporovať nekvalitné vzdelávanie a vznik ďalších škôl bez toho, aby spĺňali elementárne kritériá.

Dôležitou témou rozhovoru bolo aj rozširovanie kapacít materských škôl, na ktoré vláda v spolupráci s ministerstvom vyčlenila v tomto roku desať miliónov eur. Výzva na predkladanie žiadostí od obcí a miest sa skončila koncom februára. Podľa Fica sa dá očakávať, že prišlo viac ako sto požiadaviek. „Ak by suma desať miliónov eur nestačila, budeme hľadať v druhom sociálnom balíku ďalšie peniaze, aby všetky požiadavky boli vypočuté,“ povedal Fico.

Premiér vyzdvihol, že sa podarilo v novom roku zdvihnúť plat učiteľom o päť percent. „Dlhodobo máme nastavený cieľ, aby sa plat učiteľa pohyboval na úrovni 1,2 násobku priemerného zárobku To chceme dosiahnuť v čo najkratšom čase,“ povedal Fico s tým, že čiastkovým úspechom je aj zamedzenie prázdninového prepúšťania učiteľov, ktorí pre zmluvy na dobu určitú často končili počas veľkých letných prázdnin na úrade práce. Tomuto sa zabránilo zákonom od 1. marca. Fico na záver dodal, že školstvo je ťažký rezort, ktorý pravdepodobne vyžaduje takého flegmatika, ako je minister Juraj Draxler.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj DraxlerRobert Fico