Ficov návrh podľa Baránka spĺňa Kiskove návrhy na upokojenie situácie

Robert Fico, Andrej Kiska
Zľava: Premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Politický analytik Ján Baránek si netrúfa odhadnúť, či vláda zložená zo súčasných koaličných strán, ale bez Roberta Fica na čele, vydrží až do ďalšieho termínu riadnych parlamentných volieb v roku 2020. „To by bolo príliš odvážne tvrdiť. Uvidíme, keď sa bude schvaľovať programové vyhlásenie, potom budeme múdrejší,“ povedal v stredu pre agentúru SITA.

Otázne podľa Baránka je predovšetkým to, ako sa s touto situáciou vysporiada slovenská časť Mosta-Híd, napríklad poslanci ako František Šebej. „Otázne je napríklad, či bude Lucia Žitňanská v obnovenej vláde,“ povedal.

Podľa analytika to však vyzerá, že hrozba predčasných volieb je nateraz zažehnaná. „Podmienky, ktoré dali prezidentovi, vychádzajú z našich ústavných tradícii a zvyklostí,“ povedal Baránek s tým, že návrh premiéra spĺňa prezidentove návrhy na upokojenie situácie, keďže ten okrem predčasných volieb navrhoval aj rozsiahlu rekonštrukciu vlády.

Opozičné strany sa podľa Baránka s novou situáciou určite neuspokoja, je však možné čiastočné upokojenie nespokojných občanov. „V piatok ešte bude demonštrácia, ale neviem si predstaviť demonštrácie za predčasné voľby,“ skonštatoval. Pokiaľ ide o politickú budúcnosť Roberta Fica, podľa Baránka „povedal, že ostane predsedom strany a tým povedal všetko, čo chcel povedať“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárFrantišek ŠebejJán BaránekJán KuciakLucia ŽitňanskáRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana