Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom (†86)
Zosnulý kňaz, salezián, charitatívny pracovník a spisovateľ Anton Srholec počas poslednej rozlúčky v bratislavskom kostole Nanebovzatia Panny Márie (Blumentál). Anton Srholec zomrel vo štvrtok 7. januára vo veku 86 rokov v Bratislave. Bratislava, 12. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
12. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ficov poradca Faič na rozlúčku so Srholcom (†86) neprišiel

BRATISLAVA 12. januára (WebNoviny.sk) – V mene predsedu vlády SR Roberta Fica sa mal v utorok na poslednej rozlúčke so zosnulým kňazom Antonom Srholcom zúčastniť predseda Zboru poradcov premiéra Vladimír Faič, ktorý však na rozlúčku neprišiel.

Faič mal v rámci spomienkového obradu v bratislavskom kostole Blumentál položiť veniec predsedu vlády. Niektoré médiá kritizovali, že Fico poslal na rozlúčku absolventa Vysokej školy politickej ÚV KSČ. Srholec bol pritom v bývalom režime politický väzeň. Odsúdili ho za pokus emigrovať do zahraničia.

Na obrade sa zúčastnil prezident SR Andrej Kiska, ktorý vystúpil aj s príhovorom. Srholcovi poďakoval za všetko, čo pre krajinu a jej ľudí urobil. “Veľkí ľudia zanechávajú za sebou veľkú stopu,” konštatoval Kiska s tým, že Srholcova stopa zostala “v nás, v našich srdciach aj v našej krajine”. “Otec Srholec svoje utrpenie premieňal na lásku,” dodal prezident. Pravý zmysel života našiel Srholec podľa Kisku v pomoci druhým. Hlava štátu pripomenula, že otec Srholec dokázal odpúšťať, ale vedel, že na zlo netreba zabúdať. “Celý život stál za svojou pravdou. Boju za slobodu a demokraciu obetoval všetko, čo mal,” uviedol Kiska.

Obrazom: Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom (†86)

Na rozlúčke bol z najvyšších ústavných činiteľov aj podpredseda NR SR a predseda KDH Ján Figeľ. “Anton Srholec bol inšpirujúcou osobnosťou, pretože oslovoval svedectvom a skutkami viac než len slovami. A pritom aj jeho rozprávania boli vďaka jeho poznaniu a strastiplnému životnému príbehu zaujímavé,” povedal pre agentúru SITA Figeľ s tým, že mladým pripomínal prenasledovanie a totalitu komunizmu, aby vedeli, že sloboda nie je zadarmo, ale je vytrpená a volá nás k zodpovednosti.

“Nezabúdal na krivdy, ale dokázal odpúšťať a zmierovať. A to je cesta k budovaniu mostov medzi národmi, etnikami a náboženstvami, to je základ pre pokoj a stabilitu doma a vo svete,” uviedol podpredseda parlamentu. Srholec bol podľa neho mužom spravodlivosti a pravdy, ktorá oslobodzuje, ale aj prijíma druhých ako bratov – každého spoluväzňa, núdzneho, bezdomovca, utečenca. “V tom bol jeho príklad dôveryhodným a silným. Dávať ľuďom nádej a lásku dokáže len ten, kto ich má. Don Antonio bol ich nositeľom,” konštatoval Figeľ.

Predseda KDH si spomína, že sa so Srholcom stretávali osobne a na podujatiach k 17. novembru, pri bráne Ilavskej väznice, k výročiu obetí invázie a okupácie z r. 1968, na podujatiach KDH a politických väzňov. “Anton ako predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska mi často zdôrazňoval, že je kresťan a demokrat. A to nás zaväzuje! Dodával. Som vďačný, že som ho mohol spolu s mnohými ľuďmi zblízka poznať,” dodal Figeľ.

Odporúčané články

Srholec (†86) si na pohrebe želal namiesto kvetov niečo iné Stratili sme osobnosť, zhodujú sa politici o Srholcovi (†86)

Témy

Diskusia

jas Ani ja som nebola! napriek tomu to bol človek jeden z mála ktorého som si vážila. zakonnici Nechaj Ty len Bezaka na pokoji,pekne to povedal uz nebohy pater SEBASTIAN,velmi som sa modlil v tom obdobi za Bezaka,aby sa mu nieco zle nestalo...Diabli v pekle by sa velmi tesili!POKORA... veď ako mohol prísť na pohreb duchovného okresný ideologický tajomník KSČ ? ale len jeden biskup? To si ho tak vážili alebo sú kresťanskí predstavitelia len pre vrchnosť? Jáj, on sa zastal Bezáka, tak nemohli byť na jeho pohrebe. Krásna kresťanská láska, farizeji sú to. a čo to bolo povinné?-kua asi to natáčali modráčikovski SIS -kári a kto tam nebol má prúser a nebude v budúcej vláde buznaporozumenia-Procházka miluje Zmatoviča,on zas Lipštajna a oni spoločne milujú moc-proste gaj párty je na obzore
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...