Ficova vláda by mala podľa KDH šetriť, nie zvyšovať dane

Jan figel
Predseda KDH Ján Figeľ Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Recept na konsolidáciu by mal byť podľa opozičnej KDH opačný, aký naordinoval vládny Smer-SD.

Podľa hnutia totiž opatrenia, s ktorým prišiel kabinet Roberta Fica, zasiahnu cez novú daňovú záťaž predovšetkým slabších. KDH preto vláde zaslala list, v ktorom ponúka päť základných riešení, ktoré by podľa strany znamenali škrtanie neefektívnych výdavkov a neobmedzovali by vytváranie nových pracovných miest, ktoré je podľa KDH najlepšou sociálnou politikou. Rozpočet by si podľa prepočtov hnutia ich zavedením polepšil o takmer 1,8 mld. eur.

Zníženie daňových únikov

Daňové_priznanie
Foto: Archívne foto SITA/Nina Bednáriková

KDH kritizuje najmä to, že vládny Smer-SD doteraz prišiel iba s návrhmi, ktoré sa dotýkajú predovšetkým príjmovej stránky štátneho rozpočtu.

„Ide o návrhy, ktoré znamenajú novú záťaž pre zamestnancov, živnostníkov a podnikateľov. Namiesto toho, aby hľadali úspory tam, kde reálne existujú, prenášajú záťaž konsolidácie na obyvateľov,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii predseda KDH Ján Figeľ.

Základom konsolidačného receptu KDH má byť predovšetkým sústredenie sa na zníženie daňových únikov, predovšetkým pri dani z pridanej hodnoty, na priemer Európskej únie.

Znamenalo by to dodatočné príjmy 1,1 mld. eur. „Zlepšiť výber daní, čo je veľká výzva, pretože horšie na tom je len Grécko,“ konštatoval Figeľ. Podľa KDH je pritom potrebné aj zefektívniť verejné obstarávanie zavedením porovnávacej bázy pri obstarávaní tovarov a služieb zo štátneho rozpočtu. Ďalším opatrením by bolo zavedenie takéhoto benchmarkingu pri obstarávaní aj pri samosprávach. Tieto dve opatrenia by podľa hnutia mohli rozpočtu ušetriť 315 mil. eur.

Chcú rokovať so Smerom

Robert Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Okrem toho KDH navrhuje obmedziť vyplácanie sociálnych dávok bohatým, čím by sa mohlo ušetriť 200 mil. eur. Posledným z navrhovaných opatrení je prehodnotenie potrebnosti a činnosti rozpočtových príspevkových organizácií, čím by sa podľa KDH dalo ušetriť ďalších minimálne 150 mil. eur.

Štát totiž financuje viac ako tisíc rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré ho stoja viac ako 1 mld. eur ročne. Viaceré pritom vykonávajú duplicitné alebo nepotrebné činnosti.

„KDH je pripravené na rokovania, ak vláda a Smer bude mať záujem o rozpracovanie týchto jednotlivých záležitostí,“ dodal predseda hnutia Ján Figeľ.

Predseda vlády Robert Fico označil list od predsedu KDH Jána Figeľa, v prílohe ktorého mu zaslal návrh na konsolidačné opatrenia, za trápny. „Ak vám prinesie šéf politickej strany, ktorý tvrdí, že je lídrom opozície, papier, na ktorom je napísané, že konsolidovať je treba tak, že 1,1 miliardy eur sa získa zastavením daňových únikov, tak to je naozaj trápne,“ vyhlásil Fico po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády.

Zároveň dodal, že Slovensko musí v rámci konsolidácie verejných financií prijať okamžité opatrenia a reakcia opozície na návrh, aby predložila vlastné návrhy na ozdravenie verejných financií, len potvrdzuje, v akom je stave. Premiér chce v piatok popoludní zhodnotiť prístup opozície na tlačovej konferencii. Podľa Roberta Fica sa ukazuje, že opozícia nemá okrem návrhu na zvýšenie dane z pridanej hodnoty čo ponúknuť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieVláda SR