Ficova vláda definitívne skončila, podala demisiu

Fico
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič krátko pred 20:00 prijal demisiu vlády Roberta Fica. Tá sa ujala moci 4. júla 2006. Víťazstvo v parlamentných voľbách umožnilo strane Smer-SD zostaviť vládu. Za koaličných partnerov si zvolila ĽS-HZDS a SNS. Robert Fico sa stal predsedom vlády.

Nie všetci ministri Ficovej vlády, ktorí nastúpili v roku 2006 dokončili volebné obdobie v ministerských funkciách. Z pôvodnej zostavy dnes chýba Štefan Harabin, ktorý ako minister spravodlivosti skončil 23. júna 2009. V súčasnosti je predsedom Najvyššieho súdu SR. Nahradila ho Viera Petríková. Do 26. januára viedol rezort diplomacie Ján Kubiš. Dnes pôsobí v OBSE. Po ňom nastúpil Miroslav Lajčák. Do 30. januára 2008 stál na čele ministerstva obrany František Kašický. V súčasnosti pôsobí na diplomatickej misii. Ministrom obrany sa po ňom stal Jaroslav Baška. Do 3. júna 2008 bol ministrom zdravotníctva Ivan Valentovič. Jeho nástupcom sa stal Richard Raši.

Na ministerstve pôdohospodárstva pôsobili v tomto volebnom období štyria ministri. Najskôr to bol Miroslav Jureňa, ktorý skončil 28. novembra 2007. Po ňom rezort prebrala Zdenka Kramplová. Tá bola ministerkou do 18. augusta 2008. Jej nástupcom bol Stanislav Becík, ktorý bol na čele ministerstva do 16. septembra 2009. V súčasnosti vedie rezort Vladimír Chovan.

Na ministerstvo výstavby najskôr nastúpil Marián Janušek, ktorý skončil 15. apríla 2009. Ministrom výstavby bol aj Igor Štefanov, a to do 11. marca 2010. Po ňom bol poverený vedením rezortu vicepremiér Ján Mikolaj. Ministerstvo životného prostredia malo piatich šéfov. Volebné obdobie začal Jaroslav Izák, ktorý skončil 18. augusta 2008. Po ňom nastúpil Ján Chrbet, ktorý rezort viedol do 5. mája 2009. Od 20. mája do 28. augusta 2009 bol ministrom Viliam Turský. Po ňom dočasne viedol rezort Mikolaj a nakoniec bol ministrom do 30. júna 2010 Jozef Medveď.

Celé štyri roky boli vo vládnych funkciách Robert Fico, vicepremiér Dušan Čaplovič, minister vnútra Robert Kaliňák, minister školstva Ján Mikolaj, minister financií Ján Počiatek, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, minister kultúry Marek Maďarič, minister dopravy Ľubomír Vážny a ministerka práce Viera Tomanová.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČaplovičFrantišek KašickýIgor ŠtefanovIvan GašparovičJán ChrbetJán KubišJán MikolajJán PočiatekJaroslav BaškaJozef MedveďĽubomír JahnátekĽubomír VážnyMarek MaďaričMiroslav JureňaMiroslav LajčákRichard RašiRobert FicoRobert KaliňákStanislav BecíkŠtefan HarabinViera PetríkováViera TomanováVladimír ChovanZdenka Kramplová