Ficova vláda oberie občanov o miliardu eur, tvrdí Lipšic

|
Voľby v roku 2012|Ministerstvo vnútra SR SITA / Diana Černáková|vZdravotnictve.sk
LIPšIC
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica svojimi rozhodnutiami oberie občanov v tomto roku o miliardu eur, čo pre každú štvorčlennú rodinu prestavuje stratu 738 eur, vyslovil sa vo štvrtok predseda Novej väčšiny Daniel Lipšic.

„Každá rodina by mohla mať v decembri 13. plat. Namiesto toho viac ako miliardu eur dostanú finančné skupiny a oligarchovia,“ uviedol dnes na tlačovej besede Lipšic. Zdôraznil, že ak si Ficov kabinet môže vybrať, či podporí občanov alebo finančné skupiny, vždy si vyberie oligarchov.

Nová väčšina vystavila prvý účet

Zoštátnenie zdravotných poisťovní vyčíslil Lipšic na 600 miliónov eur (400 kúpna cena, 200 zadlženie), predaj SPP na 225 miliónov eur (strata pri predpokladaných výnosoch), stimuly „pre úspešných“ na 120 miliónov eur, ide o peniaze, ktoré vláda odsúhlasila ako štátnu podporu firmám, plánované straty v štátnych podnikoch by mali dosiahnuť 37 miliónov eur, dotácie pre PPC sú plánované na 27 miliónov eur a prehra so zdravotnou poisťovňou Union bude stáť štát minimálne 22 miliónov eur.

Predseda Novej väčšiny vláde pripomenul, že ide o prvý účet, ktorý jej za pôsobenie vystavili, a budú to robiť pravidelne.

Ekonomický expert strany Marcel Klimek zdôraznil, že za miliardu eur by sa mohlo na Slovensku vytvoriť stotisíc nových pracovných miest, namiesto toho z nich možno vzniknú nové vily v Karibiku. „Reklamné bloky sa odkladajú na účel reklamácie. My pošleme tento bloček na úrad vlády ako reklamáciu,“ konštatoval podpredseda Novej väčšiny Gábor Grendel.

Konsolidáciu zaplatia ľudia vytvárajúci hodnoty

štefanec_frešo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Takmer celú konsolidáciu verejných financií zaplatia práve tí, ktorí vytvárajú ekonomické hodnoty. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedali predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a podpredseda strany Ivan Štefanec.

Podľa Freša z niektorých tvrdení vyplýva, že až 80 percent konsolidácie sa prenáša na plecia ľudí, ktorí vyrábajú a tvoria. Len 20 percent tvorí to, čo je úspora štátu samého na sebe.

Ficova vláda stojí podľa Štefanca občanov viac ako jednu miliardu eur. Konkrétne túto sumu zaplatia napríklad sporitelia v druhom pilieri, ktorí podľa výpočtu prispejú sumou 701 mil. eur.

Rovnako sa to týka aj zvyšovania odvodov pre dohodárov alebo zamestnancov a živnostníkov. Zhorší sa situácia pracovníkom, ktorí používajú odpočítateľné položky, všetkým, ktorí budú platiť koncesionárske poplatky, ako aj tým, ktorí si budú kupovať nové autá, tvrdí Štefanec.

Každý občan bude na „socialistickú vládu“ doplácať sumou 210 eur, na priemernú štvorčlennú rodinu to vychádza 840 eur, dodal podpredseda strany.

SDKÚ-DS vyzýva, aby sa na jej adresu prihlásil ten občan, ktorý na svojej koži nepocítil opatrenia Ficovej vlády, respektíve ten, ktorý niekoho takého pozná. „Radi spoznáme takého občana na Slovensku, ktorého sa nebudú dotýkať opatrenia socialistickej vlády,“ povedal Štefanec.

SDKÚ-DS svoj prístup hodnotí ako diametrálne iný. „Vždy budeme podporovať tých, ktorí tvoria hodnoty… tých, ktorí sú aktívni, pracovití,“ povedal Štefanec. Popri tom SDKÚ vyhlasuje, že podporuje reformu verejných výdavkov, spravodlivejší sociálny systém, transparentnosť s narábaním s verejnými zdrojmi. „Sme zástancami filozofie, aby sa nezvyšovali priame dane, odvody, aby sa zjednodušovala legislatíva, znižovala administratíva,“ vyhlásil Štefanec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicGábor GrendelIvan ŠtefanecPavol FrešoRobert Fico
Firmy a inštitúcie NOVA Nová väčšinaSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaVláda SR