Ficova vláda podľa Mikloša klamala a kradla

Mikloš_fico
Foto: SITA/Peter Hudec

BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Pôsobenie predchádzajúcej vlády Roberta Fica by sa podľa súčasného ministra financií Ivana Mikloša dalo najvýstižnejšie charakterizovať slovami „klamali a kradli“. Podľa jeho slov to dokazujú aktuálne zistenia na Ministerstve financií SR. „Kam len siahneme, v ktoromkoľvek rezorte, objavujeme predražené zmluvy, nehorázne predražené verejné obstarávania,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej besede Mikloš. Ako dodal, predchádzajúca vláda klamala o stave verejných financií, ktorý je podstatne horší, ako kabinet deklaroval pred júnovými parlamentnými voľbami.

Dôkazom zlého stavu verejných financií majú byť podľa Mikloša vyššie deficity hospodárenia verejnej správy, ako bolo pôvodne deklarované. Minuloročný deficit verejných financií bude nakoniec až vo výške 8 % hrubého domáceho produktu (HDP), namiesto pôvodne uvádzaných 6,8 % HDP. Rovnako s vyšším deficitom by mala vláda hospodáriť aj v tomto roku. Kým pôvodne bol predpokladaný tohtoročný deficit verejných financií na úrovni 5,5 %, v súčasnosti už rezort financií odhaduje tohtoročný deficit vo výške 7,8 % HDP. Časť prekročenia deficitu je pritom podľa ministerstva financií spôsobená objektívne, a to ťažko predvídateľnými skutočnosťami. Významná časť nenaplnenia rozpočtu je však podľa rezortu spôsobená aj zlou prípravou rozpočtu na rok 2010.

Deficit verejných financií mal podľa predbežne potvrdených údajov dosiahnuť vlani 6,8 % hrubého domáceho produktu. Bývalá vláda Roberta Fica počítala v tomto roku s konsolidáciou verejných financií a znížením deficitu na 5,5 % výkonu ekonomiky. Krátko pred júnovými voľbami vzhľadom na prepad daňových príjmov však samotný bývalý minister financií Ján Počiatek priznal, že deficit sa môže vyšplhať až k 7 % HDP.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan MiklošJán PočiatekRobert Fico