Ficova vláda podľa SaS ohrozuje rast miezd, môžu za to nové pravidlá o zamestnávaní cudzincov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda strany SaS Richard Sulík.
Predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí s novými pravidlami zamestnávania pracovníkov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie, ktoré sa na Slovensku zavedú od začiatku mája tohto roka.

„Vládna koalícia urobila podľa nášho názoru hrubú chybu a v čase nevídaného celosvetového rozmachu ohrozuje rast miezd najmä v robotníckych profesiách,“ uviedla podpredsedníčka SaS a tímlíderka strany pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová.

Ako pokračovala, vláda na jednej strane administratívnymi opatreniami, ako je rast minimálnej mzdy či zvýšenie príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov mzdy umelo zvyšuje a na strane druhej otvorením trhu práce pre robotníkov zo Srbska, či Ukrajiny vytvára reálny trhový tlak na stagnáciu miezd.

„Ficove vlády urobili a robia hrubú chybu, keď prostredníctvom stimulov a rôznych dotácií doslova nakupujú v zahraničí investície, ktoré zvyšujú dopyt po nekvalifikovanej práci. Takúto prácu pri výrobných pásoch ľudia zvládnu po krátkom školení. Nepotrebujú na to žiadne školy,“ tvrdí Kiššová.

Riešenie má dva základné piliere

Tieto investície sa pritom podľa nej sústreďujú len v niekoľkých priemyselných centrách na Slovensku, čím sa nedostatok pracovných síl prehlbuje. Riešenie SaS sa podľa nej opiera o dva základné piliere.

„Po prvé, treba konečne zrušiť investičné stimuly, ktoré selektívne zvýhodňujú malú časť podnikateľov a deformujú podnikateľské prostredie vrátane trhu práce. Po druhé, štát umožní zamestnávanie pracovníkov z tretích krajín len s podmienkou, že budú zarábať minimálne jeden a pol násobok priemernej mzdy,“ dodala podpredsedníčka SaS.

Vážne obavy z uvoľnenia pravidiel zamestnávania cudzincov prichádzajúcich na slovenský trh práce z krajín mimo EÚ majú aj odborári. „Pri obsadzovaní voľných pracovných miest je potrebné prioritne hľadať rezervy v domácich zdrojoch,“ uviedla Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) v tlačovej správe.

Pozitívny vývoj miery nezamestnanosti na Slovensku je v súčasnosti obmedzujúcim faktorom dostatočných voľných pracovných síl a Slovensko čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, čo si podľa odborárov vyžaduje reformu vzdelávania s prepojením na potreby trhu práce.

Odborári odmietajú sociálny dumping

„Cieľom KOZ SR je zabrániť sociálnemu dumpingu vo všetkých jeho podobách, preto odmieta akékoľvek zneužívanie pracovnej sily a jej dovážanie len za účelom šetrenia finančných prostriedkov,“ zdôraznili odborári. Upozorňujú na to, že všetci zamestnanci pracujúci na území Slovenska musia mať rovnaké podmienky zamestnania ako slovenskí zamestnanci, a to vrátane mzdového ohodnotenia.

Odmietajú akúkoľvek mzdovú diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti s cieľom zamestnávania lacnej pracovnej sily. „Takéto dovážanie lacnej pracovnej sily by znamenalo znižovanie mzdovej úrovne na Slovensku a znevýhodňovalo by domácich pracovníkov ako tých „drahších“,“ tvrdia odborári.

Kiska novelu zákona podpísal

Prezident SR Andrej Kiska v stredu podpísal novelu zákona o službách zamestnanosti od poslancov za stranu Smer-SD Jána Podmanického, Martina Glváča a Ľubomíra Petráka. Novela zákona od mája tohto roka zjednodušuje podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tzv. tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie, na Slovensku.

Bude sa to týkať len vybraných profesií, v ktorých je preukázaný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a okresov s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou ako 5 %. Zoznam zamestnaní, v ktorých pretrváva nedostatok pracovnej sily, stanoví komisia na tripartitnej úrovni a bude zverejnený a ročne aktualizovaný na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Na identifikované zamestnania bude pri udeľovaní jednotných povolení štátnym príslušníkom tretích krajín platiť zjednodušený proces, napríklad nebude na tento účel potrebné nahlasovať voľné pracovné miesta,“ uviedli poslanci za stranu Smer. Počet zamestnancov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie sa obmedzí na najviac 30 % z celkového počtu zamestnancov konkrétneho zamestnávateľa.

„Uvedené sa navrhuje z dôvodu, aby sa tento nástroj nevyužíval na zabezpečovanie pracovnej sily z tretích krajín, čo by mohlo mať za následok znižovanie mzdových a pracovnoprávnych podmienok v SR,“ tvrdia koaliční poslanci. Zjednodušenie podmienok a zrýchlenie procesu má podľa nich len napomôcť zamestnávateľom riešiť prechodný nedostatok pracovnej sily aj prostredníctvom štátnych príslušníkov tretích krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaJana Kiššová
Firmy a inštitúcie KOZ Konfederácia odborových zväzov SRSaS Sloboda a Solidarita