Ficova vláda podporí Lajčáka, ak bude v hre o vysoký post

Miroslav Lajčák, Robert Fico
Zľava: Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a predseda vlády SR Robert Fico Foto: SITA/Michal Burza
Fico lajcak diplomacia
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák bude mať podporu vlády, ak sa niekedy rozhodne kandidovať na nejakú významnú medzinárodnú funkciu.

„V prípade, že sa podpredseda vlády Miro Lajčák rozhodne kandidovať v súvislosti s niektorou z významných európskych kandidatúr, tak bude mať silnú a jednoznačnú podporu vlády,“ vyhlásil premiér Robert Fico v reakcii na medializovanú informáciu, že aj súčasný slovenský šéf diplomacie je horúcim kandidátom na generálneho tajomníka v OSN.

Diskutovanie o pozícií je predčasné

Podľa Fica nikto nepochybuje o tom, že Lajčák spĺňa všetky kritériá na post generálneho tajomníka OSN. „Všetci vieme, že je vysoko uznávaný a rešpektovaný odborník, ktorého vďaka jeho skúsenostiam nepochybne čakajú ešte veľmi veľké výzvy na medzinárodnej úrovni. A o týchto výzvach sa asi dozvieme v krátkom čase,“ vyhlásil Fico.

Podľa slovenského premiéra si však treba uvedomiť, že termín volieb generálneho tajomníka OSN je až na jeseň 2016 a mandát súčasnému generálnemu tajomníkovi sa končí k 31. decembru 2016. Dnes je teda predčasné o tom hovoriť. Tento druh kandidatúr sa podľa Fica nepresadzuje silnými verejnými vyhláseniami či predčasnou mediálnou prezentáciou, ale diskrétnou a tvrdou diplomatickou činnosťou.

Podľa Fica už Lajčák svoje schopnosti ukázal

Lajčák svoje schopnosti podľa Fica potvrdil už aj počas pôsobenia vo funkcii vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine, ako aj v európskom úrade, ktorý viedla Catherine Ashton, odkiaľ išiel do Ficovej prvej vlády.

Premiér pripomenul aj Lajčákovo pôsobenie v Čiernej Hore, kde sa zasadil o hladký priebeh referenda o odčlenení zo zväzku so Srbskom. „Od vzniku OSN v roku 1945 na čele tejto organizácie nikdy nestál človek z východoeurópskeho regiónu a teraz sa zdá, že sa vážne začína diskutovať o tom, že by to mal byť človek z tohto prostredia,“ upozornil Fico. Zvýšila by sa tým prestíž danej krajiny.

Britský týždenník The Economist začiatkom júna naznačil, že novým generálnym tajomníkom OSN môže byť prvýkrát v histórii Slovák. Súčasného šéfa najväčšej organizácie sveta Pan Ki-muna podľa britského periodika nahradí buď slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák alebo jeho predchodca Ján Kubiš.

Nový šéf OSN by mal pochádzať z postkomunistickej krajiny

Ten v súčasnosti pôsobí ako osobitný predstaviteľ OSN v Afganistane a podľa prestížneho týždenníka má preto na zisk prestížnej funkcie o niečo vyššie šance.Lajčák zase v minulosti zastával funkciu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu.

Pan Ki-munovi sa druhé a zároveň posledné päťročné funkčné obdobie skončí v roku 2016. O jeho nástupcovi rozhodne Valné zhromaždenie OSN na odporúčanie Bezpečnostnej rady.

V nej má všetkých päť stálych členov právo veta a každá z mocností tak môže zvolenie nového generálneho tajomníka zablokovať.

Všeobecne panuje nepísaná zhoda v tom, že šéfom OSN nebude Američan a podľa Economistu je preto po ázijskom generálnom tajomníkovi teraz na rade Európa.

Pozorovatelia tiež očakávajú, že nový šéf OSN bude pochádzať z postkomunistickej krajiny. Okrem oboch Slovákov sa uvažuje aj o slovinskom exprezidentovi Danilovi Türkovi, ale tiež Irine Bokovovej, ktorá v súčasnosti šéfuje Organizácii OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KubišMiroslav LajčákRobert Fico
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národovVláda SR