Ficova vláda rozdala vyvoleným stovky miliónov, tvrdí KDH

Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Vláda Smeru za posledné dva roky rozdala podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka na podnet ministra hospodárstva Tomáša Malatinského viac ako 220 miliónov eur vyvoleným firmám. Ako povedal Moravčík pre agentúru SITA, cez investičné stimuly sa takto niektorým rozdávali štátne peniaze či odpúšťali dane v čase, keď iným sa dane zvyšovali.

„Pred Slovákmi hrala vláda divadielko, že jej peniaze chýbajú, pred zahraničnými investormi naopak, že ich má nazvyš. Zo štátnej kasy tak boli podporené aj miesta so mzdami až 1667 eur či prisľúbené istoty daňových úľav až do roku 2023,“ upozornil Moravčík.

Zároveň pripomenul, že začiatkom minulého roka pritom pripadali na jedno miesto vytvorené cez investičné stimuly až tri pracovné miesta zničené zvýšením daní a odvodov. „Nič z týchto škodlivých rozhodnutí by však nebolo možné bez ich schválenia predsedom vlády Robertom Ficom. Ten ich totiž kryl na rokovaniach vlády,“ konštatoval podpredseda KDH.

Fico financoval vyvolené firmy zo štátneho rozpočtu, tvrdí Moravčik

Vrcholom arogancie moci vládnej strany podľa Moravčíka bolo, keď týždeň pred výmenou ministra hospodárstva mu ešte schválila návrhy na rozdanie investičných stimulov vo výške desať miliónov eur. Nešlo pritom len o odpúšťanie daní, ale aj o priame finančné toky zo štátneho rozpočtu pre vyvolené firmy.

„Nástupom Pavla Pavlisa za ministra hospodárstva sa situácia môže ešte zhoršiť. Pred týždňom ešte ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva obhajoval poskytnutie ďalšieho veľkého stimulu vo výške viac ako 10 miliónov eur. Rozdávanie peňazí z daní Slovákov mu teda vôbec nesmrdí. Pokiaľ je však Malatinský známy ako zástupca podnikateľskej organizácie, tak Pavlis je skôr známy ako dlhoročný verný straník Smeru-SD. To sa môže negatívne odraziť aj na prideľovaní investičných stimulov, aj na jeho vzťahu k zamestnávateľom,“ vyhlásil Moravčík.

Malatinský zdôrazňuje svoju nezávislosť

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský ohlásil po skončení rokovania vlády, že podá demisiu. „Áno, dnes podám demisiu. S pánom premiérom sme sa dohodli a ja ďalej mienim pokračovať ešte na niektorých úlohách, ktoré som ako minister rozpracoval a o ktorých si myslím, že je potrebné urobiť,“ povedal po rokovaní vlády Malatinský, ktorý vo vláde Smer-SD pôsobil ako nestraník.

Aj v stredu pripomenul, že do kabinetu prišiel z prostredia mimo politickej strany. „Ja ani dlhodobejšie som nemal v pláne zostať ako minister alebo člen strany,“ uviedol.

Malatinský vyhlásil, že si nie je vedomý svojho vlastného zlyhania. „Je čas možno na nejakú zmenu a ja sa tomu vôbec nebránim, takže dnešným dňom podávam demisiu,“ dodal. S premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) diskutoval už dlhšie na túto tému, zásadný rozhovor o nej mali v utorok.

Malatinský bude poradcom Roberta Fica

Premiér mu podľa vlastných slov nič nevyčítal. „Nebolo to o výčitkách nezvládnutí funkcie,“ dodal. Malatinský netvrdí, že bol dobrý, ale bol taký minister, ktorý sa snažil robiť všetko tak, ako najlepšie vedel. „Nie som si vedomý nejakého vážneho prehrešku, ktorý by som spravil,“ povedal. Pripustil, že diskusia a rozdielne postoje sú vždy.

Končiaci šéf rezortu hospodárstva bude pôsobiť ako poradca premiéra Roberta Fica. Chce sa ďalej podieľať na procese ukončenia činnosti Fondu národného majetku.

„Na vytvorení holdingu, ktorý by spravoval rozhodujúce energetické spoločnosti. Túto pozíciu je možno lepšie pripravovať a dokončiť ju, keď budem mimo funkcie,“ vysvetlil. Podľa Malatinského sú nedokončené aj rokovania napríklad o cene plynu, na ktorých sa chce tiež podieľať.

V kabinete Malatinského nahradí jeho štátny tajomník Pavol Pavlis. „Ja som s ním dva roky robil, myslím si, že je to človek, ktorý ovláda rezort, ovláda podnikanie,“ zhodnotil končiaci minister. Podľa neho spolupracovali veľmi dobre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš MoravčíkRobert FicoTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SDVláda SR