Ficova vláda zvýši sporiteľom poplatky v druhom pilieri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dochodcovia
Foto: SITA Nina Bednáriková

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká nielen zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, ale aj zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti.

Na tlačovej besede to oznámil štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Jozef Burian.

Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu vo výške 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku zostane len v garantovanom fonde, v negarantovaných fondoch sa tento poplatok zvýši dvojnásobne na 0,6 % z čistej hodnoty majetku sporiteľa.

Zvýši sa tiež poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor. „Ak zvýšia dôchodkové spoločnosti výnosnosť, dostanú viac,“ povedal Burian.

K 4-percentnému príspevku do druhého piliera si budú môcť sporitelia doplácať ďalšie dve percentá z vlastného čistého príjmu. Tieto dve percentá štát daňovo zvýhodní, keďže si o túto sumu bude môcť sporiteľ znížiť základ dane. Podľa Buriana túto možnosť využije možno 15 až 20 percent sporiteľov.

Vláda Roberta Fica tiež zruší automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do 2 rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre mladých ľudí. V druhom pilieri budú namiesto súčasných štyroch fondov povinne len dva, a to jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Existencia zvyšných dvoch fondov bude na zvážení dôchodkových spoločností.

SDKÚ-DS zmeny odmieta

Pavol Frešo
Foto: SITA/Marián Peiger

Opozičná SDKÚ-DS navrhované zmeny v druhom dôchodkovom pilieri odmieta. Podľa predsedu strany Pavla Freša na ne doplatia hlavne občania.

„Všetko to platí konkrétny občan, ktorý jednak príde o možnosť, aby si sporil na dôchodok a navyše zaplatí dvojnásobné poplatky,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii.

Riešením by podľa neho bolo rokovať s Bruselom o tom, aby sa sporenie v druhom dôchodkovom pilieri nezapočítavalo do verejného dlhu tak, ako sa to podarilo Poľsku či Litve, čo by významne odbremenilo verejné financie.

„To je riešenie. Naša vláda má byť dosť sebavedomá rokovať s Bruselom. Keď to môžu Poliaci a Litovci, tak si myslím, že to môžeme aj my,“ dodal Frešo.

Také rozsiahle zmeny v dôchodkovom sporení, ako predstavil vládny Smer-SD, si pritom podľa Freša vyžadujú celospoločenskú dohodu.

Ako povedal verí, že naštartovať celospoločenskú diskusiu sa podarí na štvrtkovom rokovaní opozičných strán s predstaviteľmi tretieho sektora, zamestnávateľov a profesijných organizácií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Burian
Firmy a inštitúcie Vláda SR