Ficovej vláde hrozí vyrovnaný rozpočet už na budúci rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert fico
Premiér Robert Fico. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Kabinetu Roberta Fica hrozí povinnosť zostaviť vyrovnaný rozpočet už pre budúci rok. Môže za to kombinácia ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a na jeseň očakávaná aplikácia nových štandardov ESA2010 pri posudzovaní deficitu a dlhu zo strany európskeho štatistického úradu Eurostat.

V konečnom dôsledku môže totiž do nášho vlaňajšieho verejného dlhu započítať faktory, ktoré by jeho úroveň zvýšili nad 57 % hrubého domáceho produktu. To by podľa dlhovej brzdy znamenalo povinnosť zostaviť vyrovnaný rozpočet na nasledujúci rok, v tomto prípade na rok 2015.

Všetky posudzované faktory môžu zvýšiť deficit

Na možné dopady zavedenia nových štandardov ESA2010 upozornila rozpočtová rada už v júli minulého roka. Vtedy vypočítala, že všetky posudzované faktory môžu v krajnom prípade zvýšiť deficit verejných financií za rok 2013 o 0,3 % až 0,5 % hrubého domáceho produktu a vlaňajší verejný dlh až o viac ako 3 % hrubého domáceho produktu.

Peniaze
Foto: Shutterstock

Zároveň však dodala, že realita bude zrejme priaznivejšia, pretože sa neočakáva, že Eurostat vydá odporúčanie preradiť všetky hraničné prípady do sektora verejnej správy. Pri aktuálne notifikovanom dlhu za rok 2013 na úrovni 55,4 % hrubého domáceho produktu by však stačilo, aby Eurostat do dlhu započítal približne polovicu posudzovaných položiek, aby sa spomínaná 57-percentná hranica dosiahla.

Aký dopad môže mať v skutočnosti zavádzanie novej metodiky do praxe, sa však zatiaľ nikomu hovoriť nechce. „Nakoľko ešte nie je známe, ako budú jednotlivé položky klasifikované, obráťte sa s vašimi otázkami ohľadom novej metodiky ESA2010 na Eurostat,“ odkázali z ministerstva financií.

Zhovorčivejší však neboli ani v Bruseli. „Ešte je príliš skoro odpovedať na otázku, ako pravidlá ESA2010 ovplyvnia dlhy a deficity členských štátov. Bude to možné povedať až po notifikácii dlhu a deficitu 21. októbra 2014,“ uviedol pre agentúru SITA Tim Allen z tlačového oddelenia Eurostatu.

Výška dlhu neposkytuje dostatočnú rezervu

Že však takáto situácia môže nastať, naznačil šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko. Na jednej strane síce hovorí, že vláda v programe stability jednoznačne deklarovala snahu pokračovať v konsolidácii a stabilizovať úroveň verejného dlhu, k čomu by malo napomôcť aj zmrazenie výdavkov kvôli prekročeniu 55-percentnej hranice dlhovej brzdy, na druhej strane však pripustil, že dlh môže nad 57 % výkonu ekonomiky aj kvôli pravidlám ESA2010 poskočiť.

„Je potrebné povedať, že aktuálna výška dlhu neposkytuje dostatočnú rezervu pre prípadné iné vplyvy mimo kontrolu vlády, ako je napríklad prechod na novú metodiku ESA2010 alebo ďalšie externé šoky, ktoré by mohli spôsobiť prekročenie dlhu nad 57 % hrubého domáceho produktu,“ uviedol pre agentúru SITA Šramko.

Zostavenie vyrovnaného rozpočtu by pritom v súčasnosti znamenalo škrty alebo zvyšovanie príjmov v celkovom objeme zhruba 2 mld. eur. Akým spôsobom by sa takáto masívna konsolidácia dala realizovať, je otázne. Ministerstvo financií nehovorí, či má pripravený nejaký scenár, keby takýto vývoj nastal.

Vláda Roberta Fica má viacero možností

Ak by sa však kabinet Roberta Fica chcel takejto konsolidácii vyhnúť, mal by na to viacero možností. Jednou je zostavenie nového kabinetu, ktorý by dostal novú dvojročnú „ospravedlnenku“ na plnenie sankcií vyplývajúcich z prekročenia vyšších úrovní dlhovej brzdy.

Eurostat
Foto: neon.vb.cbs.nl

Ďalšími výnimkami z uplatnenia sankcií sú podľa ústavného zákona napríklad vyhlásenie vojnového stavu, radikálny prepad hospodárstva, či vysoké nepredvídateľné výdavky vyplývajúce okrem iného z prírodných katastrof čí záchrany bankového sektora.

Druhou možnosťou je pokúsiť sa o dohodu na zmene ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Táto téma už bola aj v predchádzajúcom období niekoľkokrát diskutovaná, najmä v súvislosti s možnosťou, aby sa v rámci dlhovej brzdy posudzoval čistý dlh namiesto hrubého dlhu verejnej správy.

Do dlhu by sa tak nezapočítavali hotovostné rezervy štátu, čo by znamenalo nižšiu úroveň o niekoľko percentuálnych bodov. „Zákon o rozpočtovej zodpovednosti bol prijatý po intenzívnej diskusii naprieč celým politickým spektrom. Pokiaľ sa nájde zhoda na úprave zákona, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť to bude rešpektovať,“ dodal šéf rady Ivan Šramko.

Eurostat bude pri zavádzaní metodiky ESA2010 podľa materiálu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť posudzovať viacero položiek. Pozitívnym faktorom môže byť zmena v pomerových ukazovateľoch a tým zvýšenie nominálnej hodnoty hrubého domáceho produktu. Naopak, negatívny vplyv na dlh môže mať akrualizácia úrokových nákladov v deficite či zohľadňovanie dodávateľských úverov.

Eurostat sa však bude tiež rozhodovať, či sa niektoré podniky nezačlenia do sektora verejnej správy. Ich dlhy by tak navýšili aj celkový dlh verejnej správy. Ide o Národnú diaľničnú spoločnosť, Železnice SR, ZSSK, verejné nemocnice, Agentúru pre správu núdzových zásob ropy a komunálne podniky, ktoré nefungujú v trhovom prostredí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠramkoRobert Fico