Ficovi ministri rokovali o Gabčíkove, výsledky taja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pre poruchu zastavili plavbu cez Vodné dielo Gabčíkovo
Pohľad na pravú plavebnú komoru Vodného diela Gabčíkovo počas zastavenia plavby z dôvodu poruchy jedného z ložísk na horných vrátach pravej plavebnej komory. Gabčíkovo, 31. júl 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Vládny kabinet sa na stredajšom rokovaní zaoberal aj materiálom, ktorý rozoberá problém prenájmu Vodnej elektrárne Gabčíkovo spoločnosti Slovenské elektrárne.

Schválený materiál o Gabčíkove je tajný

Materiál mal hovoriť o opatreniach „na odstránenie nežiaduceho stavu spojeného s neplnením povinností zo strany Slovenských elektrární v súvislosti s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo“.

Ministri materiál schválili, verejnosti však detaily nateraz ponechali utajené. „Naďalej so Slovenskými elektrárňami rokujeme. Podnikáme kroky k tomu, aby sme vylepšili pozíciu štátu. Sú však veci, ktoré vám môžem povedať, a sú veci, ktoré nie. Materiál, ktorý som predkladal vláde, bol v režime utajenom, takže nebudem sa k týmto veciam vyjadrovať. V tejto chvíli musím chrániť štát a jeho pozíciu,“ povedal po rokovaní vlády minister životného prostredia Peter Žiga.

Kedy by sa mohla verejnosť dozvedieť detaily materiálu zatiaľ nie je známe. „Keď príde na to čas. Nechám to na právnikoch, kedy mi poradia, aby som vás mohol informovať,“ konštatoval Žiga.

Slovenské elektrárne nedodržujú zmluvu, tvrdí Vodohospodárska výstavba

Vodohospodárska výstavba, ktorá pôsobí pod ministerstvom životného prostredia, predložila koncom augusta tohto roka vláde správu, podľa ktorej Slovenské elektrárne nedodržujú zmluvu o prenájme gabčíkovskej elektrárne.

„Slovenské elektrárne si neplnia povinnosti vyplývajúce zo zmluvy, na základe čoho dochádza v súčasnosti k viacerým problémom spojeným s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo, v dôsledku ktorých vzniká pre náš podnik škoda,“ uviedla v správe Vodohospodárska výstavba.

Podľa štátneho podniku sú problémom platby zo strany Slovenských elektrární, ktoré majú za prenájom vodnej elektrárne na Dunaji platiť. Vodohospodárska výstavba sa sťažuje na neposkytovanie potrebných informácií zo strany Slovenských elektrární. Ide o údaje, na základe ktorých by si mohol štátny podnik skontrolovať výpočty výšky platieb odvádzaných zo strany slovenského dominantného výrobcu elektriny.

Vodohospodárska výstavba dokonca tvrdí, že Slovenské elektrárne môžu ohroziť bezpečnú prevádzku vodnej elektrárne. Štátnemu podniku sa totiž nepáči, že elektrárne stále nevykonali generálnu opravu turbín. „Do dnešného dňa nebol záväzným spôsobom zo strany štatutárnych orgánov Slovenských elektrární odsúhlasený časový harmonogram realizácie generálnych opráv turbín. Tie mali byť už dávno realizované,“ uviedol vodohospodársky podnik.

Slovenské elektrárne obvinenia odmietajú

Slovenské elektrárne všetky obvinenia odmietli. „Plníme si všetky záväzky vyplývajúce zo zmlúv a dohôd upravujúcich prevádzku a majetko-právne vzťahy na Vodnom diele Gabčíkovo,“ reagovali koncom augusta Slovenské elektrárne s tým, že za prenájom elektrárne riadne odvádzajú Vodohospodárskej výstavbe 65 % výnosov z predaja elektriny vyrobenej na Vodnom diele Gabčíkovo.

Slovenský dominantný výrobca elektriny je presvedčený, že nijakým spôsobom neohrozuje bezpečnosť prevádzky gabčíkovskej elektrárne.

„Počas celej doterajšej prevádzky vodnej elektrárne v Gabčíkove z našej strany nedošlo k žiadnym závažným poruchám alebo iným rizikovým udalostiam. Technický stav elektrárne je neustále kontrolovaný tímom expertov a zodpovedá náročným medzinárodným štandardom. Dôkazom vynikajúceho stavu technologických zariadení boli aj povodne minulý rok, keď všetky gabčíkovské turbíny boli v prevádzke a prevádzali povodňové prietoky,“ uviedli Slovenské elektrárne.

Tie tvrdia, že v súčasnosti pracujú na novom harmonograme generálnych opráv turbín, keďže ten, ktorý bol prijatý počas predchádzajúceho vedenia Vodohospodárskej výstavby, bol novým vedením odmietnutý.

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz je na súdoch podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Žiga
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneVláda SR