Fidel Castro pochválil Snowdena, ukázal špinavú politiku USA

Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

HAVANA 29. augusta (WEBNOVINY) – Bývalý kubánsky prezident Fidel Castro v stredu odmietol informácie zverejnené ruskými médiami, podľa ktorých Havana odmietla prijať bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena.

Fidel sa tak vyjadril vo svojom pravidelnom článku vychádzajúcom v denníku Granma.

Podľa legendárneho 87-ročného revolucionára totiž nikto z predstaviteľov vlády s unikajúcim Snowdenom nehovoril a preto nerozumie takýmto tvrdeniam.

Snowdena zároveň pochválil za odhalenie amerických sledovacích programov.

Jeho tvrdenia označil za „odvážne a spravodlivé“, prostredníctvom ktorých urobil svetu službu a objasnil „nechutne nečestnú politiku mocnej ríše, ktoré klame a zavádza svet“.

USA zároveň obvinil, že budú vždy vytvárať na Kubu tlak, keďže od tamojšej vlády sa nič iné ani nedá očakávať.

Rusky denník Kommersant odvolávajúc sa na nemenovaný zdroj v pondelok napísal, že Edward Snowden nemohol odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, pretože tamojšie úrady deklarovali, že lietadlu s ním na palube pristáť nedovolia.

Vplyvný denník píše o vyhrážaní sa USA Kube, ktorá nakoniec odmietla Snowdenovi pomôcť. Ten tak nemohol opustiť Moskvu a využiť neskoršiu ponuku Bolívie, Nikaraguy a Venezuely, ktoré mu ponúkli azyl. Na príchod do juhoamerických krajín totiž potreboval prestúpiť v Havane. Výsledkom bolo strávenie niekoľkých týždňov v tranzitnej zóne letiska Šeremetevo. Tam priletel ešte koncom júna z Hongkongu.

Tridsaťročný Snowden mohol až začiatkom augusta po viac ako mesiaci opustiť moskovské letisko Šeremetevo, keďže ruské úrady mu priznali dočasný štatút utečenca. Rusko bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb odmietlo vydať do vlasti, kde ho po zverejnení podrobností o programoch sledovania internetovej a telefonickej komunikácie obvinili z viacerých zločinov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenFidel Castro