Fidesz utrpel porážku, v parlamente príde o ďalšie kreslo

Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP

BUDAPEŠŤ 13. apríla (WEBNOVINY) – Maďarská vládna koalícia pravdepodobne príde o ďalšie kreslo v parlamente po tom, ako sa nedeľňajšie doplňovacie voľby v meste Tapolca podľa predbežných výsledkov skončili víťazstvom kandidáta opozičného ultranacionalistického Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik).

Lajos Rig po zrátaní takmer všetkých hlasov vedie nad súperom z vládnej strany Fidesz Zoltánom Fenyvesim v pomere 35,3 ku 34,4 percenta, konečné čísla však majú byť známe až vo štvrtok. V prípade potvrdenia to bude už druhá prehra Fideszu od februára, keď pravicovo-populistickú stranu v doplňovacích voľbách v meste Veszprém pripravil o kreslo nezávislý kandidát s podporou ľavicovej opozície. Koalícia Fideszu s kresťanskými demokratmi vtedy zároveň prišla o tesnú dvojtretinovú väčšinu v parlamente, ktorú mala od roku 2010.

Predseda Jobbiku Gábor Vona po nedeľňajšom hlasovaní oznámil „historické víťazstvo“, keďže hnutiu podľa všetkého vynieslo prvý parlamentný mandát na základe víťazstva v jednotlivom volebnom obvode. Hnutie za lepšie Maďarsko je momentálne treťou najsilnejšou stranou v maďarskom parlamente.

Podľa vyhlásenia Vonu pred priaznivcami v Tapolci „je v Maďarsku priaznivá atmosféra pre zmenu vlády a s Jobbikom má konečne Maďarsko silu vládu zmeniť“. Doplňovacie voľby mali rozhodnúť o tom, kto v parlamente nastúpi namiesto poslanca Fideszu Jenőa Lasztoviczu, ktorý začiatkom januára zomrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor Vona
Firmy a inštitúcie Fidesz