FIFA a EA Sports ukončili dlhoročné partnerstvo, známa videohra dostane nový názov

Futbal, hra, mobil
Foto: ilustračné, Getty images

Americká spoločnosť Electronic Arts (EA) zaoberajúca sa vývojom, obchodom a distribúciou počítačových a video hier oznámila, že plánovaná tohtoročná edícia populárnej hry FIFA 23 bude posledná zo slávnej série pod týmto názvom. Kalifornskej firme sa nepodarilo uzatvoriť novú licenčnú zmluvu s Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA), ktorej meno táto hra propagovala.

Príjem 150 miliónov dolárov ročne

Licenčné práva ročne zarábali strešnému orgánu svetového futbalu približne 150 miliónov dolárov, čo bol najväčší samostatný komerčný príjem v rámci očakávaných celkových príjmov vo výške 7 miliárd dolárov v rokoch 2019-2022.

Pre generácie mladých ľudí FIFA znamenala skôr videohru než športovú inštitúciu. EA vyrábala hru FIFA takmer 30 rokov. „Sme vďační za naše dlhoročné skvelé partnerstvo s FIFA,“ povedal generálny riaditeľ EA Andrew Wilson.

Organizácia vyrába vlastné hry

Táto hra sa po novom bude volať EA Sports FC. Spoločnosť do nej nebude môcť zakomponovať obsah FIFA vrátane majstrovstiev sveta, ale zachováva si licenčné zmluvy s hlavnými futbalovými súťažami vrátane anglickej Premier League či Ligy majstrov organizovanej Európskou futbalovou úniou (UEFA).

Prezident FIFA Gianni Infantino oznámil, že organizácia ponúkne futbalovým fanúšikom množstvo iných hier z vlastnej produkcie, ktoré už vyrába. „Môžem vás ubezpečiť, že jediná autentická a skutočná hra s názvom FIFA bude tou najlepšou, ktorá bude k dispozícii pre hráčov a futbalových fanúšikov,“ uviedol vo vyhlásení Infantino.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FIFA Medzinárodná futbalová federácia