FIFA prvýkrát pridelila šampionát trom krajinám, MS vo futbale 2026 budú mať aj ďalšie prvenstvá

FIFA, futbal
Delegácia z Kanady, Mexika a Spojených štátov s prezidentom FIFA Gianni Infantinom (vpravo) po výbere hosťujúcich krajín na MS vo futbale 2026 Foto: SITA/AP

MOSKVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2026 sa uskutočnia v USA, Kanade a Mexiku. Rozhodlo o tom stredajšie hlasovanie členov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) na kongrese strešného orgánu svetového futbalu v Moskve.

Svetový šampionát v roku 2026 bude historická udalosť. Prvýkrát sa na scéne „mundialu“ predstaví 48 účastníkov a fanúšikovia budú môcť zhliadnuť dovedna 80 duelov o prestížnu trofej z dielne talianskeho sochára Silvia Gazzanigu.

Majstrovstvá sveta prvýkrát v troch krajinách

Spoločná kandidatúra viacerých štátov uspela druhýkrát v histórii, v roku 2002 sa MS vo futbale uskutočnili v Japonsku a Kórejskej republike, prvýkrát sa uskutočnia MS v troch krajinách. V hlasovaní 203 členov FIFA severoamerická iniciatíva zdolala Maroko pomerom hlasov 134 ku 65.

Jeden z voliteľov nehlasoval ani za jedného z uchádzačov a zvolil možnosť opätovne otvoriť proces voľby dejiska MS. Kandidáti boli z voľby vylúčení, hlasovať nemohli ani provincie USA: Guam, Americké Panenské ostrovy a Portoriko.

„Chcem pogratulovať svojim kolegom v USA, Kanade a Mexiku. Prajem im iba to najlepšie pri organizácii MS. Tiež blahoželám FIFA a jej prezidentovi k tomu, čo spravili pre transparentnosť výberu. Proces kandidatúry bol dlhý, ale naučil nás veľa. Maroko bude pokračovať v podpore futbalu a mládeži a veríme, že jedného dňa sa náš sen splní,“ povedal na 68. kongrese FIFA prezident Marockej futbalovej federácie Fouzi Lekjaa.

Skutočným víťazom je futbal

USA aj Mexiko majú skúsenosti z organizácie svetového šampionátu. Stredoamerická krajina hostila najväčší futbalový sviatok dokonca dvakrát v rokoch 1970 a 1986, USA v roku 1994. Tieto MS sa zapísali do dejín s najväčšou priemernou návštevou v histórii. Kanaďania, ktorí sú známi skôr úspechmi v zimných športoch, zažijú premiérový „mundial“ v domácom prostredí.

Právo usporiadať MS znamená pre jednotlivé národné tímy automatický štart na podujatí. Mexiko je pravidelným účastníkom MS, USA sa síce nekvalifikovali do Ruska 2018, ale zvyčajne tiež nechýbajú, v inej situácii sú „javorové listy“, ktoré sa na záverečnom turnaji MS predstavili dosiaľ jedinýkrát – zhodou okolností v Mexiku 1986.

„Ďakujeme za túto jedinečnú príležitosť a veľkú česť. Jediný skutočný víťaz je futbal, všetci sme preň jednotní,“ cituje BBC prezidenta Futbalovej federácie Spojených štátov amerických (USSF) Carlosa Cordeira.

Rozhodoval zisk

Africkému kontinentu sa nepodarilo zopakovať úspech Juhoafrickej republiky, ktorá v roku 2010, ako zatiaľ jediná z „čierneho kontinentu“, organizovala futbalové majstrovstvá sveta. Vtedy sa na šampionáte premiérovo predstavilo aj Slovensko. SR avizovalo, že v stredajšom hlasovaní podporí práve afrického kandidáta. Ten sa spoliehal aj na podporu kontinentálnych federácii, či Francúzska.

V jeho neprospech však bola slabšia infraštruktúra v porovnaní s USA, Kanadou a Mexikom, vyčítali mu slabé dodržiavanie ľudských práv a podstatne slabší predvídaný zisk. Analytici spočítali, že šampionát v Amerike môže vygenerovať 14,6 miliardy USD, kým Maroko iba približne sedem miliárd.

Majstrovstvá sveta v roku 2026 sa uskutočnia väčšinou na území USA. Podľa víťazného návrhu sa tam odohrá 60 zápasov aj finálový duel. Jeho dejiskom bude domovský štadión tímu NFL New York Giants MetLife Stadium s kapacitou 84 953 divákov. Po desať stretnutí bude v Mexiku a Kanade.

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom