Figeľ a Počiatek si pre most v Kurimanoch skočili do vlasov

Počiatek and kurimany
Minister Počiatek sa tragédiu viní zhotoviteľa. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. november (WEBNOVINY) – Bývalý minister dopravy Ján Figeľ sa so súčasným ministrom Jánom Počiatkom dnes v diskusnej relácie Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu – Rozhlasu a televízie Slovenska (SRo-RTVS) navzájom obviňovali zo zodpovednosti za nehodu pri Kurimanoch.

Podľa súčasného ministra dopravy Jána Počiatka zodpovednosť za nehodu pri Kurimanoch nesie zhotoviteľ.

Dôvodom podľa neho môžu byť nízke ceny, ktoré majú vplyv na kvalitu.

Bývalý minister rezortu dopravy Ján Figeľ však tieto tvrdenia popiera. Podľa neho nehodu nespôsobili nízke ceny, ale „lajdácky výkon zodpovednosti zo zákona alebo zo zmluvy,“ tvrdí Figeľ. Podľa neho je chyba na strane kontroly bezpečnosti. Dozor nad stavbou diaľnice vykonávala Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

Figeľ tvrdí, že spoločnosť mala plniť dve funkcie, mala dohliadať nielen na výsledok, ale aj na priebeh stavby a jej bezpečnosť. Ako ďalej tvrdí, práve tento dozor nebol prítomný pri betonáži.

Zaráža ma ako viete vyriecť záver, či dozor zlyhal alebo nezlyhal, keď nie je dokončené vyšetrovanie,“ odpovedal na tvrdenia súčasný minister dopravy Ján Počiatek. Ako však ďalej dodal, či dozor pochybil, vylúčiť nemôže. „To je úlohou vyšetrovateľa, aby to zistil,“ dodal.

Obrazom: Tragédia v Kurimanoch stála život štyroch robotníkov

Podľa Jána Figeľa však bola na stavbe použitá iná technológia ako bola v zmluve. Podľa Počiatka sa stavia tak ako bolo naprojektované a technológiami, ktoré boli navrhnuté. „Figeľ sa snaží obvineniami preniesť len zodpovednosť,“ dodal Počiatek. Podľa Počiatka zlyhal dodávateľ a chyba je v technologickom postupe. „Šéf NDS mesiac predtým stál pred konštrukciou a tvrdil, že je to dobre pripravené, a že sa tým zmaže sklz. Tú konštrukciu musel niekto odsúhlasiť,“ odpovedal Figeľ.

Tragédia v Kurimanoch sa stala v piatok 2. novembra popoludní, minister dopravy Počiatek sa však na Slovensko vrátil z dovolenky až v nedeľu. Výčitky však podľa svojich slov nemá. „Bol som na dlhodobo plánovanej dovolenke s rodinou, snažil som sa na Slovensko dostať najskôr ako to bolo možné. Všetky dôležité zložky boli na mieste tragédie včas,“ odpovedal na otázku redaktora, či nemohol prísť na Slovensko skôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľJán Počiatek