Ján Figeľ: Je čas, aby KDH potvrdilo, že má na viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Figeľ
Predseda KDH Ján Figeľ Foto: SITA

V utorok uplynulo 25 rokov od ustanovujúceho snemu Kresťanskodemokratického hnutia, ktorý sa konal v Nitre. Kresťanskí demokrati oslávia toto výročie opäť na sneme v Nitre v sobotu. Minulosť hodnotí, ale aj o výzvach do budúcna hovorí predseda KDH Ján Figeľ.

Boli ste pri zakladaní KDH pred 25 rokmi?

Bol som pri zakladaní hnutia na miestnej a regionálnej úrovni na východe Slovenska. Bol som aj delegátom na prvom sneme v Nitre, na ktorý som cestoval s priateľmi na poľskom fiate – „maluchu“. Cesta a doba bola náročná, ale nezabudnuteľná. Od novembra 1989 sme boli súčasťou zmeny, ktorá zostáva v pamäti ako zázračný rok. Toto obdobie vďaka opätovnej možnosti účasti kresťanov v politike je stálou inšpiráciou a pozvaním k obnove, rastu a k službe. Snem v Nitre bol prvým, historickým. Nadviazala naň celá séria krokov a rokov, ktoré možno označiť za cestu kresťanskej demokracie pre Slovensko.

Na snem ste išli ako radový člen hnutia?

Ako predseda miestneho klubu KDH v rodnej obci, Čaklove. Bol som delegátom za okres Vranov nad Topľou. Zakladal som klub nielen vo svojej obci, ale inicioval som vznik skupín, ktoré znamenali zakladanie kresťanskodemokratických klubov. To, že kresťanská demokracia je dôležitý spoločenský a politický prúd, som vedel z Európy. Bol som presvedčený, že u nás by to malo byť vyjadrené naším vlastným spôsobom. Na západ od Československa kresťanskí demokrati boli nositeľmi povojnového zmierenia a zblíženia a zjednotenia. Výsledkom ich úsilia boli silné ekonomiky a prosperujúca Európa. Priniesť k nám tieto pozitívne princípy a vývoj sme považovali za logickú úlohu a za prínos, ktorým autentická kresťanská demokracia môže a má byť. Ja ju vnímam ako pohľad založený na spojení rozumu a viery. Pohľad na človeka a spoločnosť, ktorý je založený na dôstojnosti každej ľudskej osoby, na integrálnom humanizme. Prístup, ktorý sa opiera časný aj transcendentný rozmer človeka, a rozvíja jeho materiálny, intelektuálny a duchovný rozmer. To znamená starosť o prácu, o celkový rozvoj osobnosti, a rešpektovanie dôstojnosti každého človeka. Je to nevyčísliteľná hodnota.

KDH vznikalo ako hnutie novembra.

Jeho cieľom nebola len porážka komunizmu, ale aj vytvorenie systému, ktorý bude postavený na slobode, demokracii, samospráve, európskej spolupatričnosti. Máme tu autentické novembrové hnutie z roku 1989 na rozdiel od dvoch ďalších, ktoré skončili veľmi skoro a sú súčasťou dejín. To boli Občianske fórum a Verejnosť proti násiliu. KDH je tu, ide ďalej a rastie. Reprezentuje najstaršiu ponovembrovú stranu, ktorá je kontinuálne, bez prerušenia 25 rokov, v parlamente. A je aktívna na všetkých úrovniach našej verejnej správy – národnej a európskej, miestnej i regionálnej. Silu, autenticitu a originalitu, ale aj dôležitý rozdiel oproti personálnym, politicko-finančným projektom, partiám a skupinkám, vyjadruje v tom, že je to jediná, zdola vytvorená parlamentná politická strana. Keď sme vznikali, ešte bola v ústave garantovaná vedúca úloha KSČ. Vznik zdola potvrdzuje, že hnutie nie je založené na jednotlivcoch, ani na predsedovi, ani nie je v rukách nejakých skupín, ale že je to ľudové občianske hnutie. Toto rozvinúť a posilňovať považujem za dôležité aj dnes.

Snem KDH s heslom Rodina. Práca. Spravodlivosť.
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Podarilo sa to KDH?

KDH sa podarilo veľa vecí, aj keď nie všetko ideálne a bez chýb. Mnohé sú ešte pred nami. Sú súčasťou postupnej premeny krajiny z neslobodnej a neznámej krajiny na slobodnú demokratickú domovinu, ktorá má silné medzinárodné postavenie, rastúcu ekonomiku a predpoklady pre všestranný rozvoj spoločnosti.

Ak sa obzriete za tými 25 rokmi, na čo by ste boli hrdý?

Na to, že KDH je kresťanskodemokratické hnutie, čo znamená ukotvenosť v hodnotách a programe. A tiež vytrvalosť v úsilí o pozitívne zmeny na Slovensku a okolo nás. Sme akcieschopnou a konštruktívnou silou. Máme ľudí, skúsenosti, silné medzinárodné vzťahy a program pre ľudí a problémy tejto doby. Som hrdý na prínos kresťanských demokratov k realizácii národných, štátnych a spoločenských záujmov ľudí na všetkých úrovniach politiky – národnej, európskej, regionálnej i komunálnej.

V čom je najväčší prínos KDH pre Slovensko?

Vernosť základným hodnotám a zameranie na program bola základom pre náš kontinuálny a úspešný zápas o zodpovednú slobodu, fungujúcu demokraciu, o právny štát. Boli sme pri vytváraní demokratických inštitúcií, zmierňovaní krívd totalitného režimu, pri reštitúciách majetku a rehabilitáciách nespravodlivo prenasledovaných. Som rád, že sme etablovali modernú a skutočnú samosprávu na úrovni obcí, miest a regiónov. Presadili sme pluralitné školstvo, štátnu podporu na žiaka, slobodnú voľbu lekára, vracanie doplatkov za lieky seniorom a ZŤP. Hnutie bolo súčasťou, ba lídrom zápasu s autokratickou politikou Vladimíra Mečiara, ktorá dostala Slovensko mimo integračného prúdu a ohrozovala ústavnosť na Slovensku. Bol to zápas o slobodu slova, o priamu voľbu prezidenta. My sme tento zápas viedli ako centrálna sila. Bol zavŕšený zmenou v roku 1998. Presadili sme rovnú daň, odpočítateľné položky pre zamestnaných rodičov za deti, mnohé prorodinné opatrenia. Ochránili sme ľudí pred 30-ročným splácaním miliárd eur za dva predražené koncesie PPP na diaľnici D1. Namiesto toho sme rozbehli výhodnú výstavbu ciest za eurofondy. Za najväčší a historický prínos považujem naplnenie európskej ambície Slovenska – realizáciu vízie o slovenskej hviezdičke a stoličke. Kresťanskí demokrati boli pri tom veľmi intenzívne a osobne – zvlášť Ján Čarnogurský ako autor myšlienky, Mikuláš Dzurinda ako premiér, Pavol Hrušovský ako predseda parlamentu a mnohí ďalší. Ja som bol hlavným vyjednávačom pre vstup do EÚ a následne prvým slovenským eurokomisárom.

Pavol Hrušovský a predseda KDH Ján Figeľ
Foto: SITA/Ján Slovák

KDH dnes akoby chýbali osobnosti i idey.

Osoby sa rodia, osobnosti vyrastajú a dozrievajú. Máme ich a prichádzajú ďalšie. Takisto idey a riešenia pre Slovensko. KDH pripravuje základný program. Je to ponuka a pozvanie na cestu. Je to vízia tvorivej a vyspelej krajiny, ktorá pamätá na dedičstvo a je ukotvená v hodnotách. Je to národná ambícia. KDH pred rokom dokázalo presadiť zmenu ústavy v dvoch dôležitých oblastiach. V oblasti definície manželstva a jeho podpory a ochrany. V justícii sme zahájili proces deharabinizácie. To je veľký prínos KDH pre rodinu a spravodlivosť. Tretím pilierom nášho programu je práca. Ponúkame riešenia, ktoré sa týkajú zamestnanosti, podpory živnostníkov a malých podnikateľov. To je téma, ktorá KDH v minulosti výrazne chýbala. V KDH rastú aj nové tváre a experti pre verejnú správu. V novembri boli zvolení kresťanskí demokrati za nových primátorov krajských a okresných miest. Máme najmladšieho podpredsedu strany spomedzi parlamentných strán. Vo vedení hnutia je séria mladých ľudí.

Ak teda KDH niekde chybovalo, je to v absencii ekonomických tém?

Pri ekonomických témach skôr dominovali iní. KDH chce byť rozhodujúcou politickou silou, pretože Smer dnes nemá udržateľné, dlhodobé a účinné riešenia pre zamestnanosť, pre dopravu a regionálny rozvoj. Smer nevie riešiť nezamestnanosť a nedokáže riešiť korupciu. Preto potrebujeme neľavicovú politiku a skutočné environmentálne zodpovedné sociálne trhové hospodárstvo. KDH chce v nasledujúcich rokoch pomôcť dosiahnuť naplnenie historickej výzvy Ľudovíta Štúra, ktorý vyzýval náš národ viacej tvoriť a menej troviť.

Kedy toto teda dokáže KDH pretaviť do lepšieho volebného výsledku?

Je čas, aby KDH potvrdilo, že má na viac. 25 rokov je univerzitný vek. Znamená pripravenosť a zrelosť na vážnejšie ambície v živote a väčšiu zodpovednosť. KDH je akcieschopná sila. Slovensko potrebuje akcieschopnú kresťanskú demokraciu, ktorá stavia svoj program a prístupy na štyroch S. To je sloboda, subsidiarita, solidarita a spravodlivosť. Na týchto základoch sme začínali a pokračujeme. Na nich chceme realizovať spoločné dobro. KDH neprežívalo vegetovaním, ale v zápasoch. Vnútorné zápasy boli niekedy ťažšie, ako vonkajšie.

Sobotňajší snem bude oslavou 25 rokov?

Sobota v Nitre bude mať tri časti. Ráno bude ďakovná omša v katedrále svätého Emeráma, ktorú bude sláviť nitriansky biskup Viliam Judák. Po nej sa uskutoční slávnosť, ktorá má zvýrazniť štvrťstoročie kresťanskej demokracie na Slovensku za účasti domácich i zahraničných hostí. Popoludnie bude interné. Bude to snem hnutia, ktorého cieľom je zavŕšiť prípravu základného programu hnutia, ktorý je víziou na najbližších 10 – 20 rokov. Program bude pozvaním pre občanov a odbornú verejnosť k spolupráci. Na programe sme pracovali viac ako dva roky. Je to dar ľuďom a hnutiu, ktoré 25 rokov usiluje o slobodné, demokratické a prosperujúce Slovensko. Chceme prijať aj novú politickú stratégiu, ktorá môže priniesť lepšie výsledky v nasledujúcich parlamentných voľbách a vytvoriť základ neľavicovej alternatívy pre Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján ČarnogurskýJán FigeľMikuláš DzurindaPavol HrušovskýViliam Judák
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie